Florbalový trenér a hráč Libor Šťasta už opět připravuje své svěřence na další, v pořadí již třetí prvoligovou sezonu. Ve své první sezoně se znojemský tým umístil v první florbalové lize druhý a skončil hned v prvním kole play-off o postup do extraligy. Loni ve svém druhém vystupování v této soutěži obsadilo místní TJ opět druhou příčku. Prvním kolem prošli svěřenci Šťasty celkem hladce. Jejich účinkování však skončilo záhy, kdy si vylámali zuby na Litvínovu. Letos by Šťasta rád přivedl své svěřence mezi českou elitu. Zda se mu to podaří, se teprve uvidí. Již nyní ale svědomitě připravuje svůj tým pro další sezonu Znojma v první lize.

Tvrdou přípravu, kde se hlavně pracuje na fyzické kondici mají florbalisté za sebou. Pomalu se tak přecházejí připravovat na palubovku znojemské sportovní haly, kde opět pilují svou techniku. V rámci přípravy čeká znojemský tým ještě několik turnajů. Mezi těmi nechybí skvěle obsazený Pegres Cup v Havířově a slavný Czech Open v hlavním městě České republiky.

V uplynulé sezoně byl váš tým zase o krůček blíže k postupu do extraligy. Kde hledáte příčinu toho nezdaru?

Na to se těžko hledá odpověď. Možná byla ve mně, možná v hráčích. Podle mého názoru chyběla týmová hra a změna herního stylu, kdy jsme nebyli schopni reagovat na změnu stylu soupeře. Nebyli jsme horší, ale ve finále se hraje na góly a ne na krásu. Soupeř jich nastřílel víc. Určitě jsme se poučili. Teď se vrhneme společně do nové sezony a konečně postoupíme.

Co jste prozatím prodělali během letní přípravy?

Příprava začala kolem dvacátého května a má dvě části. První část byla jenom běžecká. Zaměřil jsem se letos spíše na rozmanitost plnou týmových aktivit, her a podobně. Minulý týden začala již ta druhá, florbalová část, kde se hráči opět seznamují s míčkem a hokejkou.

Co váš ještě čeká do prvního mistrovského utkání?

Teď nás čeká v polovině srpna světový turnaj Czech Open. Těsně před odjezdem na turnaj odehrajeme přátelská utkaní s extraligovými celky. A to s Bulldogs Brno a 1.SC SSK Vítkovice. Další víkend je naplánováno mimoflorbalové soustředění, kde půjde spíše o stmelování týmu a regeneraci. Poslední týden v srpnu bude vrchol druhé části a odjezd na velmi prestižní turnaj Pegres Cup do Havířova, kde jsme byli minulý rok ve finále.

Proslýchá se, že by do Znojma měli zavítat některé posily?

Ano, je to pravda. Má přijít jeden útočník z Brna a v jednaní je i jeden obránce z Jihlavy,ale vše bude záležet na domluvě s jejich mateřským klubem.

Hlásí naopak váš tým nějaké odchody?
Odchody ano, ale ne tak doslova. Dva hráči půjdou studovat do Prahy a chtěl jsem, aby trénovali naplno třikrát týdně a ne jenom v pátek, když přijedou domů. Domluvil jsem se s vedením extraligového celku FBŠ Bohemians na hostování dvou hráčů. Konkrétně se jedná o talentovaného útočníka Jakuba Martínka, který byl na minulém Czech Openu vyhlášen nejlepším útočníkem mužské kategorie a obránce Marka Krpouna, který se také pokusí probojovat do základního kádru „Bohemky“.

Oba tito hráči budou k dispozici na případné play-off našich bojů o extraligu. Dále jsem se domluvil na střídavém hostování Ondry Mikeše, který v polovině listopadu bude s největší pravděpodobností hrát na mistrovství světa juniorů ve Švýcarsku, do dvou extraligových celků v průběhu sezony. Na konci listopadu bude šest zápasů nastupovat v dresu FBŠ Bohemians a na konci ledna půjde na zkušenou do 1.SC SSK Vítkovic.

Jaké jste si nastavil cíle pro nadcházející ročník první florbalové ligy?


Když jsem před rokem začal trénovat A-tým, dal jsem si jeden dlouhodobý cíl, a to že do dvou let chci postoupit do extraligy. Během těch dvou let se snažím tým připravit tak, abychom hned případně nespadli. Letos se budu hlavně soustředit na play-off, kde už konečně musíme prorazit. Bude to samozřejmě velmi obtížné, kvalita týmů se zvyšuje.

Veškeré týmy mají už delší dobu schválené dotace. Florbal si oproti loňsku přilepšil. Čemu to přisuzujete?

Já jsem moc rád, že tomu tak je. Přisuzuji to samozřejmě tomu, že se ve Znojmě konečně začalo rozdělovat podle určitých kritérií. Za čtyři roky se florbal ve Znojmě i České republice hodně zviditelnil. V současné době máme osm družstev a kolem dvou set členů. Pracujeme samozřejmě s mládeží, bez které to nejde. Momentálně se chceme hodně zaměřit na ty nejmenší.

Když přijde člověk na váš florbalový zápas, ohromí ho skvělá atmosféra, kterou vytvoří vaši fanoušci. Čím to, že je florbal tak oblíbený?

Je to asi tím, že ve Znojmě není moc sportovních oddílů, které hrají vyšší soutěž. Můžu tvrdit, že máme určitě jednu z nejlepších diváckých kulis nejenom v naší lize, ale i v extralize. A za to jsem moc rád a budu se určitě snažit naše diváky si udržet. Už jen za to by si diváci určitě zasloužili, aby ve Znojmě byla extraliga.

Vypadá to s florbalem ve Znojmě dobře? Je z čeho brát nebo až odezní éra okolo dosavadních hráčů áčka, nastane jakýsi útlum?

Abych se přiznal, tak dochází k určitému útlumu. Máme moc šikovné hráče, ale je jich málo. Právě proto se chci teď zaměřit na ty nejmenší, abychom později měli kde brát. Zejména nám chybí brankáři ve všech kategoriích. V září chceme udělat velké nábory těch malinkých a také zkvalitnit trenérskou základnu.

Loni jste na největším turnaji světa Czech Open skončili druzí. Jedete letos obhajovat stříbro nebo váš letní vrchol je úplně někde jinde?

Letní vrchol je na Pegres Cupu, kde bude hrát kompletní kádr áčka a kde budou kvalitnější zápasy. Na Czech Open se jedeme zase bavit florbalem jako minulý rok.

Co byste vzkázal vašim fanouškům?


Děkuji všem divákům za podporu v minulých letech a určitě se budeme snažit dále hrát dynamický florbal, který třeba přitáhne další diváky.