Letos budete obhajovat příslušnost v Superlize. Jak těžké to bude?

Jsem si jistý, že sezona bude náročná. Určitě bude těžší v tom aspektu, že vloni nás většina týmů brala jako nováčka a my jsme měli možnost překvapit. To se nám i občas podařilo, třeba jako v Otrokovicích nebo doma s Pardubicemi. Letos už se na nás soupeři mohou lépe připravit, když nás znají. Ve více zápasech budeme v pozici rovnocenného soupeře nebo i favorita. Sám jsem zvědavý, jak se s tou rolí vypořádáme.

Jak jste na to připraveni?

Když jsme do Superligy šli, věděli jsme, že soupeři jsou známější, zkušenější, možná jsme z nich měli trochu respekt. Hráli jsme disciplinovaně, koncentrovaně, bojovně. Spousta hráčů se zlepšila, udělali výrazný krok dopředu. Máme pocit, že si to můžeme se soupeři rozdat na férovku, a to nám úplně nesvědčí, proto se nám nepodařil turnaj Czech Open a prohráli jsme v poháru s prvoligovým Hattrickem Brno. Hodně rozhoduje hlava. Potřebujeme vyladit ještě mnoho věcí. Je možné, že se nám to do startu soutěže nepodaří, ale sezona se nerozhoduje na začátku, ale rozhoduje období kolem Vánoc. Nevidím žádnou tragédii v tom, že ještě v září budeme pracovat na naší hře.

Došlo k několika změnám v kádru. Jste rád, že nakonec za vás bude zase nastupovat Tomáš Kucharič?

Tomášovi jsem velmi přál, aby se po těch letech ve Znojmě podíval někam ven. Je to nejen sportovní, ale i lidská zkušenost, jiná práce, jiná mentalita lidí, jiný jazyk, jiné prostředí. Mohl ukázat i cestu ostatním mladým florbalistům, že se ze Znojma dá dostat někam do zahraničí a florbalem se živit v tom smyslu, že díky tomu, jak hraji florbal, tak si mě vybere nějaký klub a zprostředkuje mi tam práci, bydlení. Tomáš se rozhodl vrátit. Jako trenér jsem rád, protože mít, nebo nemít v týmu hráče, který udělá za sezonu padesát bodů, je rozdíl. Zatím ani on není ve formě, v jaké byl vloni. Potřebuje dohnat tréninkové manko, které nabral v létě.

A další změny v kádru?

Aktuálně nám nastala další změna, že skončil brankář Jirka Skácelík. Hodně jsme o něj stáli, ale pracuje pro armádu České republiky, a ta ho převelela na půl roku do Prahy. Narychlo jsme sehnali náhradu. Přišel Jan Chrást, který působil v první lize a má zkušenosti s extraligou v FBC Ostrava. Nemyslím si, že by náš kádr oslabil. Příchod Pepy Žižky a Míry Kladiva jsou adekvátními náhradami za ty hráče, kteří skončili nebo odešli, jako Jakub Martínek a Karel Virgl. Kádr nám zchudnul početně. Tréninková skupina je užší. Bohužel teď nemáme silný ročník juniorky, není v ní tolik talentů. Užší kádr není v této chvíli problém. Ten by nastal, kdybychom měli tři čtyři hráče zraněné. Doufám, že ta situace nenastane.

Bohužel ve florbale není obvyklé, že by se během sezony nějak doplňoval kádr…

Jsme amatérský sport. U nás asi nebude fungovat to, že když se hráči zraní nebo se nám nebude dařit, tak koupíme dva Kanaďany. Florbal hrají z devadesáti procent hráči, kteří dlouhodobě bydlí, žijí ve Znojmě. Nefunguje to u nás jako u fotbalu nebo hokeje. Celou sezonu se budeme prát ve stejném složení, ať už se nám bude dařit, nebo ne. Říkám, že florbal je takové manželství. Parta musí být spolu v dobrém i ve zlém.

Jaké máte ambice do sezony?

Chceme zachovat pro Znojmo nejvyšší soutěž i pro příští rok. Vzhledem k tomu, že jsme načerpali nějaké zkušenosti, a pokud se nám budou vyhýbat zranění a budeme dobře hrát, tak by takový nadstandardní cíl bylo umístění do desátého místa. To znamená vyhnout se bojům o záchranu. A kdyby nám klapalo vše, jak má, tak se zkusit poprat o osmé místo a zkusit si poprvé play-off.

Dostali jste Cenu města Znojma, což je nejvyšší znojemské ocenění…

Ceníme si toho, že nám město udělilo tuto cenu, protože to není cena jen sportovní. Může ji dostat kdokoliv z jakéhokoliv oboru. Je to ocenění naší mnohaleté práce. Jsme rádi, že můžeme reprezentovat Znojmo.

Jste mladý trenér. Máte v týmu ještě hráče starší, než jste vy?

Tak pět šest hráčů je ještě starších. Je to daň za to, že florbal ještě nestihl zestárnout. Trenéra nad čtyřicet nebo padesát let najdete zřídkakdy. Florbal je tady necelých dvacet let. Většina trenérů ještě donedávna hrála.

JAN ŠŤASTNÍK

– 27 let
– 8 let trenér florbalu
– začíná šestou sezonu u mužů
– předseda TJ Znojmo