Dva vrcholy mají za sebou znojemští závodníci na dračích lodích. Nejprve se stali mistry světa v Hongkongu a poté dovezli z britského Nottinghamu bronz. Zaskvěli se také junioři a veteráni. Petr Štěrba se v rozhovoru vrátil nejen k oběma akcím.

V čem to bylo jiné, když jste v Hongkongu závodili na moři?
Moře připomínalo řeku, protože Hongkong leží na několika ostrovech, takže bylo vidět na druhou stranu. Na moři se vlastně závodit nedá, jednak kvůli vlnám a také kvůli rušné lodní dopravě. Pořadatelé vytvořili jakýsi umělý ostrov z trajektů, které zabraňovaly největším vlnám. Byl z toho sedmisetmetrový kanál, takže se tam jezdit dalo. Musím ale říct, že jsem prostředí kolem sebe nevnímal, protože jsem chtěl, abychom dosáhli dobrých výsledků, protože jsme se hodně na mistrovství světa připravovali. Soustředili jsme se na závod a neřešili jsme, jestli je voda jiná. Chtěli jsme předvést nejlepší výkon.

A to se vám povedlo. Stali jste se mistry světa a vicemistry světa…
Možná jsme jeli ještě lépe, než na co jsme měli. Všechno nám vyšlo. Někdo trénuje několik let a pak mu nevyjde hlavní závod.

Jak jste pak prožíval vaše úspěchy?
Jako první jsme jeli závod na dva kilometry. Startují lodě od nejslabších po nejsilnější. Na startu jsem si říkal, že bychom mohli vyhrát, ale hned jsem takovou myšlenku zažehnal. Vyrazili jsme na trať a před námi byla německá posádka. Velmi rychle jsme ji dojeli, až to nás i je překvapilo, takže neuhnuli a měli jsme lehkou kolizi. Naše holky ale skvěle zareagovaly, Němce odstrčily a jeli jsme dál. Dojeli jsme první do cíle. Za námi ale v intervalech startovalo dalších deset lodí, takže jsme nevěděli, jak jsme dopadli.  Půl hodiny čekáte na výsledky, podvědomě víte, že jste jel dobře. Pak to vytisknou, vyjdou s tím a oznámí výsledky. To nastala velká euforie. Bylo to úžasné. Dávali nás pak i v televizi.

Jak jste tomu v televizi rozuměli, že je to o vás?
Viděli jsme se, že to jsme my. V Hongkongu se navíc mluví anglicky. O mistrovství psaly i místní noviny a upozornily na Draky Znojmo, že zajeli neuvěřitelný čas, že kdybychom s naší smíšenou posádkou jeli v kategorii mužů, skončili bychom druzí. V mužích i ženách vyhráli Číňané, kteří byli favorité. V naší kategorii mix ale dojeli až šestí.

Pak ale asi přišlo trochu zklamání, když jste na dvousetmetrové trati skončili čtvrtí…
Nepostoupili jsme do finále, takže po úspěchu přišel návrat na zem. Bylo to velice vyrovnané, patnáct týmů mohlo mít medaili. Nám to tentokrát nevyšlo. Mistrovství jsme končili pětisetmetrovou tratí a tam se to zase otočilo. Postoupili jsme do finále ze druhého místa ze semifinále a pak postupoval třetí s nejlepším časem z těch, co nepostoupili přímo. Tak se tam dostali Kanaďané a s těmi jsme vlastně pak prohráli ve finále. V závěru vyhlásil místní komentátor, že jsme vyhráli my, ale podle cílové kamery to byli Kanaďané. Bylo to o kousíček, ale zase o ten samý kousíček jsme byli druzí před třetími.

Jak reagovali místní na to, že jakési Znojmo vybojovalo takové úspěchy?
Naučili se správně vyslovovat Znojmo a zřejmě si hledali na mapě, kde to je. Našimi soupeři totiž byly posádky Mississippi, Toronto, Sydney a když jsme jim řekli, že Znojmo má třicet tisíc obyvatel, tak šly do kolen. V australských posádkách jsou Češi a ti nás ze začátku považovali za dobrý vtip. Byl tam i kluk, který pochází z vesnice kolem Znojma a bral to jako exotiku, že je Znojmo na mistrovství světa. Po našem vítězství na dvou kilometrech nám pak fandili.

Jaké bylo prostředí v Hongkongu?
Protože to bývala britská kolonie, tak pro Evropana je to tam podobné jako doma. Je to velmi drahé město, třeba pivo vyšlo na sto padesát korun. Devět členů naší výpravy jelo ale po skončení mistrovství na týdenní výlet do Číny. Jsou tam k vidění velké rozdíly. Centrum města je supermoderní kus země, který snad ani v Evropě není, ale odjedete o deset kilometrů dál a je to středověk.

Setkali jste se v Číně s nějakou komunistickou propagandou?
Měli jsme průvodce a autobus, který nás vozil. Nikde jsme neviděli žádné památníky, hvězdy, prapory, tedy nic, co by připomínalo komunistickou zemi. Oni  chtějí vybudovat komunismus, to jsme se tam dověděli. Teď mají prý socialismus, ale chtějí komunismus, ale ne ten, co byl u nás. Stát funguje tak, že se o nic nestará, ale nic po lidech nechce. Důchod mají ti, kteří pracují ve státní správě a ostatní, ať bojují, jak umí. Když jsem se ptal na to, jakou mají nezaměstnanost, tak na mě divně koukali. Každý tam má stánek nebo rikšu, a tak tam existují. Někde to bylo fakt jak ve středověku. Žijí jen z toho, co vypěstují. Vypadají ale šťastně.

Po mistrovství světa klubových posádek jste se účastnili mistrovství Evropy národů, odkud jste také dovezli medaile…
Tím jsme završili takový cyklus, když jsme prakticky začínali v roce 2009 v Českém poháru. Pak přišlo vítězství na mistrovství republiky, Český pohár, vloni mistrovství Evropy a teď mistrovství světa. Třešničkou na dortu bylo, že nás vedení svazu nechalo  startovat jako tým na mistrovství Evropy národů, což se nikdy nestalo. Vždycky to byla posádka složená z nejlepších závodníků z celé republiky. Náš tým je sehraný. Individuálně nejsou nejlepší, ale dohromady dokážou podat skvělé výkony. V Anglii jsme oproti Hongkongu  jeli v malinko pozměněné sestavě a obsadili jsme třetí místo. Nejdříve jsem byl po závodě lehce zklamaný, ale vzhledem k tomu, jak se závod vyvíjel, jsem byl nakonec spokojený.

Kromě vás byli v Anglii i junioři. Ti získali tři medaile…
Juniorská posádka bývá většinou složená ze Znojmáků a velí tomu znojemský trenér Jiří Novák. Letos bylo pětadevadesát procent posádky tvořeno Znojmáky. Udělali dvě bronzové medaile a jedno stříbro, což byl velký úspěch. Zvlášť výborné je, že se ve Znojmě dá dohromady tak velký tým mladých lidí mezi čtrnácti až osmnácti lety. V republice toho nikdo není schopný.

Své zástupce mělo Znojmo i v kategorii veteránů…
Do České národní posádky ve veteránské kategorii nad padesát let se nominovali dva znojemští závodníci. Bohumila Popová si z Anglie přivezla tři zlaté medaile a František Brychta dokonce pět medailí, protože startoval na všech třech tratích, jak v kategorii mužů veteránů, tak v kategorii veteránů mix.

Pořádáte amatérské mistrovství světa dračích lodí. Nepřijedou Číňané?
To ne. Letos bude pátý ročník a je to lepší a lepší. Už teď se nám hlásí posádky, které tu ještě nebyly s tím, jestli je ještě vezmeme a my přitom zahajujeme přihlášky až desátého září. Závody se konají poslední víkend v září současně s Burčákfestem. Předtím ještě děláme závody základních škol. Zájem z jejich řad je také čím dál větší. Dokonce se nám hlásí školy z Ostravy.

Vašim bratrem je Jan Štěrba, který byl obviněn z dopingu a málem nestartoval na olympiádě. Jak ten jeho případ vypadal?
Zažil měsíc a půl neuvěřitelného martyria, které nakonec dopadlo dobře. Na počátku toho všeho byla mylná informace sekretáře mezinárodního kanoistického svazu, že bratr měl testosteron  a okamžitě mu zastavil činnost. Tím bratr nemohl startovat na mistrovství Evropy. Naštěstí se do toho vložila česká antidopingová agentura a vysvětlilo se, že to byla chyba polské laboratoře.  Místo toho, aby udělali schůzku a chyba se vysvětlila, objevila se další informace, že ve vzorku se objevila látka, která sice není zakázaná, ale je to lehký stimulant. V prvním rozhodčím řízení ho soudil sekretář, který udělal chybu a šéftrenér portugalské reprezentace, kterou naši s bráchou v lodi z olympiády vyřadili, a ti mu udělili šestiměsíční trest. Naše strana se pak odvolala s odůvodněním, že tito dva lidé jsou podjatí. Mezinárodní koncil pak rozhodl, že je to celé od začátku nesmysl a že bratra zbavují všech obvinění a že žádné zákazy činnosti mít neměl. Koncil uvedl, že látka, o které se jedná, není vůbec na seznamu. Takže se slavilo a náš olympijský výbor se sekretáře zeptal, zda se bude odvolávat. On jim řekl, že ne a týden na to se odvolal. Celá věc nakonec šla k nejvyššímu sportovnímu soudu v Londýně, který bratra napomenul a svazu nařídil, že bratr na olympiádě musí startovat.

Medailová umístění

MS 2012 v Hongkongu
Draci Znojmo
1. místo  2000 m
2. místo  500 m
ME 2012 v Nottinghamu
Draci Znojmo – Česká republika:
3. místo  2000 m
Junioři – Česká republika:
2. místo  2000 m
3. místo  200 m
3. místo  500 m
Veteráni 50+     Česká republika: Bohumila Popová, ženy:
3 x 1. místo (2 km,200 m,500 m)
František Brychta, muži a mix