Jak se připravujete na strongmanské závody?
Cvičím. Dělám kulturistické tréninky, lifterské tréninky, to znamená mrtvý tah, dřep, benč. Mezi to proložím strongmanský trénink, což je převracení pneumatik, nošení kufrů, tak se říká nošení kolejnic, zvedání klády, zvedání těžké činky jednoručky nad hlavu, tahání pneumatiky na laně. Celý rok cvičím a pak se v létě účastním Strongmana v Boskovicích a na Vranovském létu.

V Boskovících jste roztáhl kamion. Jak se to dá zvládnout?
Musíte to roztáhnout silou. Máte na sobě speciální popruhy. Kamion váží zhruba osm tun.

Michal SoukupO něm: Dvaačtyřicetiletý Michal Soukup pracuje jako operátor výroby ve znojemském Pegasu. Cvičení se věnuje zhruba dvacet let. Kromě toho rád pracuje na zahradě a venčí svého psa.


Vy ale máte kolem sta kilo?
Musíte zabrat celým tělem. Jakmile se kamion rozjede, tak už to jde. Nejtěžší je ten první tah. Je to hrubá síla. Kamion rozjede i ženská. Člověk, který cvičí, by neměl mít problém. Paradoxně to není nejtěžší disciplína. Daleko náročnější je převracení pneumatiky.

Jak ten kamion zastavíte?
Sedí v něm řidič, ale když zastavíte, tak se kamion zastaví taky. Není to zase až taková rychlost.

Kolik je v lidských možnostech utáhnout tun?
Profesionálové tahají třeba třicet tun. To jsou ale chlapi, kteří váží sto šedesát kilo. To, co zvedám já, jsou poloviční váhy oproti profesionálům.

Co vás přivedlo ke cvičení?
Baví mě to. Cvičím zhruba dvacet let. Míval jsem to ale tak, že o víkendu jsem chodil do hospody a pak přes týden cvičil. To k ničemu nevedlo, neměl jsem žádné výsledky. Tak jsem přestal pít. Po cvičení je mi dobře, cítím se dobře, proto to dělám.

Cvičení se tak stalo vaším smyslem života?
Je to pro mě vlastně droga. Potřebuju cvičit. Kdybych necvičil, asi bych umřel.

Není to nuda cvičit pořád dokola v posilovně?
Mám každý trénink jiný. Je to tak pestré, že bych o tom mohl napsat tlustou knihu.

Nemáte strach, že když se připravujete sám, že si můžete nějak ublížit?
Riziko zranění je menší než u fotbalu. Tělo je vytrénované. Chodím do posilovny třikrát čtyřikrát týdně na hodinu a půl.

Do kdy se dá takové cvičení dělat?
Do smrti. Každý rok říkám, že jedu poslední závody.

Věkem vám asi budou ubývat síly.
Určitě. Na Strongmanovi bývají kluci o dvacet let mladší a ještě je porazím. V tomhle sportu ale nejde o to někoho porazit, ale otestovat svoji sílu a schopnosti. Neexistuje zde rivalita a závodníci se navzájem podporují.

Máte speciální stravu?
Jím normálně, dávám si jen nějaké proteiny, suplementy. Zásada je nepít alkohol.