Poněkud nezvyklý termínový kalendář letošního roku s dubnovým mistrovstvím světa v Melbourne napomohl Svobodovi najít novou motivaci. Poprvé ve své kariéře si dokonale užil léto. "Měl jsem měsíc volna, což mě dosud nikdy nepotkalo. Hrál jsem tenis, běhal, jezdil na kole, vyzkoušel si i golf. Od poloviny srpna jsem začal s třídenní fyzickou přípravou na kole, poznal jsem krásu všech cyklistických tras v okolí Znojma," řekl Svoboda.

Od září začal znojemský plavec také s intenzivním posilováním a podařilo se mu nabrat tři kilogramy. Plnou přípravu v bazénu zahájil až při desetidenním soustředění v Nymburce a koncem října zamířili znojemští plavci na dvoutýdenní soustředění na Kypr. "Každý naplaval zhruba 140 kilometrů, trénovali jsme v bazénu i v moři," uvedl trenér Jiří Kyněra.

Svoboda se cítí po relativně odpočinkovém programu v letních měsících opět v plné síle. "Nyní si chci plavání užít. Už v létě se mi podařilo splnit lehčí český olympijský limit a v únoru plánuji splnění drsných limitů FINA. Mým cílem bude dosáhnout kvalitních časů, který by mi pomohly na olympiádě k lepšímu nasazení do rozplaveb," řekl Svoboda.

Ve Velké ceně Znojma se objeví v závodech na 200 m znak a 400 m volný způsob. O týden později ve Velké ceně Brna poplave 200 metrů volným způsobem a polohový závod na 400 metrů. "Pokud se mu podaří zlepšit v polohovém závodě prsařský styl, tak by se mohl dostat mezi šest nejrychlejších plavců v této disciplíně v Evropě," uvedl Kyněra.

Prvním vrcholem bude pro Svobodu od 13. do 16. prosince mistrovství Evropy v maďarském Debrecínu. Hned po vánočních svátcích zamíří do Vídně k pětidennímu společnému soustředění s reprezentanty Rakouska, Itálie, Slovinska a Řecka. V lednu na něj čeká s dalšími znojemskými plavci třítýdenní soustředění v Jihoafrické republice. V dubnu chce startovat na mistrovství světa v krátkém bazénu v Manchesteru, kam postoupí pouze finalisté a semifinalisté z mistrovství Evropy.