„Lidé jsou tam moc vstřícní, ale žijí jako my tady před dvaceti lety. Děti si třeba v hlavním městě kopou míčem na ulici, protože tam není ještě tak velká doprava," popsal znojemský šéftrenér František Macek.

Závodníci znojemského regionu se stali šestou nejúspěšnější výpravou. Třemi druhými místy zazářila Veronika Mikulincová a mezi veterány se blýskl dvěma zlaty Jiří Abeska, který se stal druhým nejúspěšnějším veteránem šampionátu. „S taekwondem jsem znovu začal asi před třemi lety po zdravotních problémech. Za současné úspěchy vděčím kouči Mackovi. Tvaruje si nás podle svého," říká Abeska, kterému se nejvíc dařilo v boji a technických sestavách. „V boji jsem zkusil i těžší váhovou kategorii. V ní jsem pak narazil na domácího borce. Byl to bývalý profesionál a kickboxer. Občas mi tam pustil koleno nebo loket a přerazil mi nos," líčí Abeska s úsměvem nepříjemný zážitek, na který asi jen tak nezapomene.

výsledkyKategorie senior:
Veronika Mikulincová – 3× 2. místo (sestavy, boj, přerážení), Vu Huy Hoang – 2. místo (sestavy), Denisa Baťová – 3. místo (boj) a 4. místo (sestavy), Libor Šula – 3. místo (sestavy) a 5. místo (boj), Petr Veselý – 3. místo (sestavy), Michal Papež – 5. místo (boj)
Kategorie junior:
Kateřina Kárníková – 2. místo (boj) a 3. místo (sestavy), Hana Křivánková – 2. místo (boj) a 4. místo (sestavy)
Kategorie veterán:
Jiří Abeska – 2× 1. místo (sestavy a boj) a 2× 2. místo (silové přerážení a přerážení ve výskoku)

Moldavští pořadatelé vzali organizaci mistrovství zodpovědně. „Do Kišiněva jsme jeli auty a už na hranicích s Moldavskem na nás čekali zástupci federace, kteří nás doprovodili až do hlavního města. To jsme nečekali. Na místě jsme bydleli v pěkném čistém hotelu a i hala byla na úrovni. Místní se hodně snažili a bylo to znát. Vše perfektně fungovalo," přibližuje Macek.

Když zástupci tří škol ze Znojemska měli mezi sportovním zápolením chvíli času, vyrazili na obchůzku do centra města. „Žádná velká divočina to není. Je tam poměrně čisto, ale zastavil se tam čas. Nikdy jsem třeba v noci neviděl v nějakém hlavním městě hvězdy nad hlavou. V Kišiněvě ano. Je tam taky hodně levno. Zašli jsme na společnou večeři a já za 21 lidí zaplatil patnáct set. A to jsme se nešetřili. Mladí z toho byli vyvalení," usmívá se šéftrenér.

Úspěšný veterán Abeska pracuje s automobily, proto se na ně i v Moldávii soustředil. „Jezdí tam jen stará nebo úplně nová auta. Nic mezi. Taky mě překvapilo, že jsem na dlouho zaparkovaných autech neviděl žádné škrábance a ulomená zrcátka. Vandalismus jako u nás tam asi moc není," přibližuje taekwondový veterán.

Po skončení šampionátu se na stejném místě uskutečnila soutěž pro žáky Evropský pohár, ze kterého si znojemští závodníci odvezli osmnáct medailí.