Na začátku června jste v Německu v rovinatém závodě skončil třetí. Odjížděl jste na Slovensko s medailovými ambicemi?

V Německu šlo o velké překvapení pro mě i pro ostatní závodníky. Na Štrbském plese se šla úplně jiná trať. Dvanáct kilometrů mělo převýšení 450 metrů, terén byl hodně členitý. Závod jsem si chtěl hlavně užít. Nezastírám však, že jsem pomýšlel vysoko.

Jak moc se lišil slovenský závod od toho desetikilometrového v Německu?

V Německu šlo o čistý sprint po rovině. Nastavíte se do určitého módu a jdete jako stroj, používáte stále stejnou techniku. Na Slovensku byl terén mnohem náročnější. Musel jsem si dávat pozor, kam šlapu a hlídal si i hole. Poláci a Němci, kteří jsou ve světě severské chůze velmoc, jsou zvyklí spíš na rovinky. Na Slovensku se projevila univerzálnost.

Máte tedy raději členitější tratě?

Ano, je to i tím, že u nich je většinou krásná příroda. V tom spočívá filozofie severské chůze.

Jaká jsou pravidla u závodů v severské chůzi?

Zásadní je stále jít a neběžet. Severská chůze jde hodně dopředu a na závodech už bývá dost rozhodčích, kteří to hlídají. Musí se dodržovat také správná technika a délka holí. Do letoška jsem neměl konfrontaci, protože u nás zatím nejsou žádné závody. Zpočátku jsem si tedy vždy techniku musel hlídat.

Švindluje někdo?

Nestává se to, závody se odehrávají v duchu fair play. Navíc rozhodčí používají i dalekohledy a chodci z čela závodu už mají prakticky svého rozhodčího, terý na ně dohlíží. Vedle rozhodčích se účastníci hlídají i sami mezi sebou.

Existují i světové závody?

Sport je na počátku vývoje a zatím se zkouší. V Německu se účastnilo osm evropských zemí a závody tam měly výbornou úroveň. V České republice jsem se sportovní verzí severské chůze začal já a zatím jsem jediný.

Kdo se věnuje závodní severské chůzi?

Zajímavé je, že nejlepším je přes čtyřicet let. Většinou jde o vyzrálé sportovce, kteří se dřív věnovali běhu nebo jinému vytrvalostnímu sportu. Mně je devětatřicet, takže mě zlatá éra kariéry ještě čeká. (smích)

Janek VajčnerVelký propagátor nordic walkingu, tedy severské chůze, se narodil před 39 lety ve Strážnici. V mládí se ne vysoké úrovni věnoval atletice a fotbalu, považuje se za milovníka veškerého pohybu. Ve Znojmě a na Moravě před pěti lety započal projekt Moravian walking, který propaguje zdravý životní styl pomocí severské chůze.