Sezonu jste zakončili úspěchem, ale jaká podle vás vlastně celkově byla?

Ročník jsme zakončili prohrou ve finále ligy. Těsnou prohrou, která doteď bolí. Jinak celkově sezona pro nás byla nejúspěšnější v historii. Měli jsme kvalitní nábor, z něhož hned pět hráčů hrálo v základní sestavě, další hráči se nám vrátili. Rozrostli jsme se i o prezidenta klubu Karla Podzimka ml. V Banticích jsme získali tréninkové i herní hřiště a nakoupili jsme krásné dresy.

V play-off jste postupně vyřadili ambiciózní dvojici týmů Liberec a Ústí nad Labem. Měli jste je dokonale přečtené?

Studovali jsme videa obou týmů, stejně jako i soupeři. V této šachové partii jsme byli úspěšnější, ale na hřišti rozhodovalo především srdce a touha zvítězit. V duelu s Libercem jsme prokázali obrovskou morální sílu. V krásné semifinálové bitvě s vítězem české konference, Ústím nad Labem jsme použili poprvé zcela odlišnou obrannou taktiku než v předchozích zápasech.

K Liberci máte určitý vztah, o jaký jde?

Ano, Liberec byl po tři roky můj domov. Byl jsem u založení amerického fotbalu v Liberci a vždy jim fandím. Když jsem tam tehdy začínal, říkal jsme si, že by bylo úžasné něco podobného jednou založit ve Znojmě. A teď po letech tým Znojma vyřadil Liberec v play-off, bylo to takové moje osobní vítězství.

Ze strany Ústí padaly na vaše hlavy po zápase nějaké urážky, můžete se k tomu vyjádřit?

I prohrávat se musí umět a správný chlap dokáže porážku přijmout s úctou k sobě i soupeři. V utkání s Ústím padalo mnoho trestů. Ano, byly tam zákroky a nesportovní chování, ale nemyslím, že by duel nějak vybočoval z tvrdých střetů v jiných zápasech. Toto ostřejší vyjádření šlo jen od jednoho hráče z Ústí, beru to jen jako výkřik zklamaného jedince. Jinak po zápase jsme si všichni podali ruce.

Jaký byl finálový souboj s Bílovice Sígrs?

Byla to krásná bitva budoucnosti amerického fotbalu Znojma a týmu veteránů z Brna. Myslím, že rozhodla větší zkušenost týmu z Brna, ale byl to vyrovnaný a čestný boj až do posledních sekund.

Velkou oporou po celou sezonu byl Lumír Kabelka, bude pokračovat v kádru Knights?

Lumír je zbraň hromadného ničení, nasadíš ho do útoku a je schopen nasázet soupeři čtyři touchdowny. Nasadíš jej do obrany a sestřeluje protihráče jak protiraketová obrana. Je také výborný stratég, ale bez kvalitních hráčů kolem by nedokázal nic. Je potřeba si uvědomit, že toto je týmový sport, jako žádný jiný, když jeden na hřišti selže, celá hra se hroutí. Jinak věřím, že ve Znojmě zůstane.

Měl jste během sezony chuť zvednout se z lavičky a jít hráčům pomoci na hřiště?

Samozřejmě že měl, především v zápase proti Brnu Pitbulls, kdy chyběl Kabelka a druhý rozehrávač Vrba nemohl pro zranění nastoupit, ale osud postupu do play-off na sebe vzal Radim Petříček, který nastoupil na pozici rozehrávače a probudil v sobě tygra.

Očekáváte po úspěchu větší zájem sponzorů nebo vyšší přísun dotace od města?

Uvidíme, jak se k tomuto úspěchu postaví zástupci města. Zatím podpora od města byla spíše symbolická. Zřejmě je pro město důležitější podporovat sporty, kde hrají hráči z Balkánu či Slovenska. Věřím, že se přístup zástupců města brzy změní.

Je vaším snem vybudovat ve Znojmě jedenáctkový americký fotbal?

Ano, je to velká výzva a my ji přijímáme. Uděláme vše pro to, abychom jednou postavili jedenáctkový tým. Ať už bude hrát českou soutěž. nebo nějakou rakouskou ligu.

MARTIN SMEJKAL