Sedm týdnů tréninků mají za sebou znojemští florbalisté. Od samotného florbalu si po celou dobu odpočinuli a věnovali se nabírání kondice. Sezona jim sice začne až ve druhé polovině září, ale Znojmo si dalo za cíl vybojovat extraligu. Přípravné období a novinky v týmu přiblížil trenér Jan Šťastník.

Co všechno zahrnoval první blok přípravy?

V prvních třech týdnech jsme trénovali třikrát týdně a zaměřovali se hlavně na návrat do jakéhosi sportovního tempa po měsíci a půl volna. Postupně jsme začali přidávat čtvrtý trénink týdně. Jeden trénink byl na atletickém ovále, druhý plavecký, třetí v Gránicích a čtvrtý zahrnoval spinning a kruhový trénink.

Vy jste letos přizvali na pomoc kondičního trenéra. Můžete to více přiblížit?

Cítil jsem, že na úrovni, v jaké se pohybujeme, už nějakého kondičního trenéra potřebujeme. Reprezentační trenér juniorky Jirka Kysela mi doporučil Ondru Bulise. Několik let připravoval florbalisty Pardubic, kteří postoupili do extraligy, a stará se taky o ženskou florbalovou juniorskou reprezentaci. Mimo jiné je to bratranec hokejisty Jana Bulise, jemuž taky pomáhá. Kontaktoval jsem ho, jestli bych s námi aspoň na dálku nechtěl spolupracovat na kondiční přípravě.On na to kývnul a celých sedm týdnu s námi spolupracoval. Zhruba jednou za čtrnáct dnů se přijel podívat, vedl trénink a ladil některé věci individuálně s hráči.

V čem byla ta příprav jiná?

Bylo to mnohem pestřejší. Ondra, jakožto bývalý atlet, se v těchto přípravách pohybuje už mnoho let. Tím pádem má v zásobě mnoho různých cvičení. Trénovali jsme podobné věci, jako minulé roky, ale bylo to daleko zábavnější. Někdy to vypadalo, že trénujeme lehčí formou, ale pak sami hráči říkali, že to bylo náročnější než tréninky před tím.

Zařadili jste plavání. Proč zrovna tohle?

Před sezonu jsem se na schůzce s hráči bavili o tom, co by chtěli v přípravě mít. Přáli si, aby byla co nejpestřejší. Po konzultaci s kondičním trenérem jsme vybrali spinning, kruhový trénink a právě plavání, jako zpestřující prvky. V kombinaci s tím, že předseda klubu pan Daberger je dlouholetým trenérem plavání, tak se ta možnost přímo nabízela. Ještě máme pro hráče připravené překvapení v pestrosti tréninku na červenec a srpen.

Chystáte nějaké letní soustředění?

Nebudeme žádné mít, protože máme docela nahuštěný program, pojedeme na tři turnaje, takže tři víkendy strávíme pryč. Máme i rozsáhlý plán tréninků, takže by to nebylo kam vměstnat. Myslím si také, že by to byly zbytečně vyhozené peníze, protože ve Znojmě je veškeré tréninkové zázemí a prostředky. Maximálně bychom koncem srpna udělali třídenní soustředění ve Znojmě.

Kolik hráčů absolvovalo letní přípravu?

V kádru hráčů letní přípravy je pětadvacet hráčů a tři brankáři. Je to širší kádr, ve kterém jsou i junioři. Budeme ho zužovat na osmnáct hráčů a dva gólmany.

Teď končíte první blok. Jak bude příprava probíhat dál?

Hráči budou mít dva týdny volno. Sejdeme se znovu 15. července, kdy budeme pokračovat v kondiční přípravě venku, ale budeme to prokládat i tréninky v hale s hokejkou. Dřív nás do haly nepustila oprava palubovky.

Kdy vám začnou mistrovská utkání?

Zápasová sezona začíná až 21. září, takže vlastně poté, co se sejdeme na druhý cyklus, tak budeme mít ještě dva měsíce na přípravu.

To se připravujete docela dlouho…

Situace v první lize mužů je taková, že tam došlo k velké obměně týmů, přibylo hodně nováčků. Z extraligy nikdo nesestoupil, protože se sloučily dva pražské týmy a jeden z nich měl sestoupit. Nechci říkat, že první liga je teď slabší, ale je velká možnost postoupit do extraligy. S vedením našeho klubu jsme se rozhodli pro postup, už proto že máme nejsilnější kádr za poslední tři roky, co se pohybujeme v první lize. Podařil se nám návrat Pepy Žižky a Honzy Hanáka z extraligy, získali jsme z Havlíčkova Brodu Honzu Suchého, který byl vloni pátým nejproduktivnějším hráčem první ligy a tahounem mužstva, ze třetí ligy se vrátil Lukáš Bartůněk a dorostli nám junioři. Rozhodli jsme se letos do toho šlápnout, a proto i takto trénujeme.

Přípravné turnaje:

3. 8.  – 4. 8. turnaj Pardubice

15. 8. – 18. 8. Floorball Czech Open Praha

30. 8. – 2. 9. Summer Cup Hodonín