Už po dvaačtyřicáté přivítala pláž vranovské přehrady volejbalový turnaj známý pod názvem Vranovské léto. V ženské kategorii vybojovaly vítězství brněnské hráčky týmu Ranní nevolnost, z mužů byli nejlepší Odpadlíci.

„Zvýšila se nám kvalita, bylo tady hodně extraligových hráčů. V mužích startovalo jedenáct extraligových týmů. Měli jsme i mezinárodní účast. Kromě slovenských týmů přijeli také hráči Sokola Vídeň hrající rakouskou první ligu. Naštěstí vyšlo počasí. Sice byla trochu zima, ale snad kromě pěti minut nepršelo,“ hodnotili jeden z organizátorů víkendového turnaje Martin Veselý.

Vítězný mužský tým Odpadlíci byl sestavený z internacionálů, kteří hrají po celé Evropě. Ve finále si poradili s družstvem nazvaným Zdarec. „Odpadlíci byli ve finále lepší. Zápas jim lépe sedl. Dneska jsme na ně neměli,“ složil poklonu soupeři nejlepší hráč turnaje Luboš Novák ze stříbrného mužstva Zdarec. Novák hrál vloni za Liberec a v nadcházející sezoně bude působit v druholigovém francouzském týmu.

Mezi ženami bylo nejlepší družstvo Ranní nevolnost složené z hráček VKKP Brno. Ve finále porazily českobudějovické Madetky. „Každé léto se na tento turnaj těším. Je to výborné zpestření. Rok co rok roste kvalita, a to jak po stránce organizační, tak výkonnostní,“ chválila Tereza Fajksová z vítězného týmu.

Nejlepší hráčkou mezi ženami byla vyhlášena Michaela Slabová z družstva poražených finalistek. Ženy mají i jednu svou speciální kategorii, kterou je Miss sympatie. Stala se jí Pavla Rozkydalová z vítězného celku.

Vranovské léto je po Dřevěnici druhým nejoblíbenějším turnajem v Česku. Vranovská pláž nabízí atraktivní prostředí, které táhne jak hráče, tak i diváky. „Turnaj připravujeme už od začátku roku. Je s tím spousta práce a lidí, kteří to připravujeme, málo. Kromě zajištění celého turnaje vymýšlíme i doprovodný program,“ přiblížil organizaci turnaje další z pořadatelů Jiří Bílek.

Sportovcům se ale Vranovské léto líbí. Letos jsme se zúčastnili pošesté. Je to nejlepší venkovní turnaj, který se v Česku hraje. Jezdíme sem i kvůli večerní zábavě, která je perfektně připravená,“ pochválil dobré zajištění turnaje Novák, jehož tým patří ke špičkám Vranovského léta. V roce 2008 mužstvo Zdarec celý turnaj vyhrálo.

Klání má své kouzlo a atmosféru, kvůli které sem hráči jezdí. „Nejde zde jen o volejbalové zážitky, ale také o posezení s přáteli, užívání si krásného počasí na pláži, poslouchání živé hudby pod noční oblohou, mlsání cukrové vaty a jiných dobrot. Každému doporučuji, ať sem přijede. Já už se těším na další ročník,“ svěřila se Fajksová.

Muži
1. Odpadlíci
2. Zdarec
3. Grandi Tette
4. Mrzáci
Nejlepší hráč: Luboš Novák (Zdarec)

Ženy

1. Ranní nevolnost
2. Madetky
3. Opava pemice
4. Hekny
Nejlepší hráčka: Michaela Slabová (Madetky)
Miss sympatie: Pavla Rozkydalová (Ranní nevolnost)

ROMANA HOLIŠOVÁ