„Bude to takové oficiální rozloučení s mojí kariérou. Zimní mistrovství v krátkém bazénu je můj oblíbený závod. V Plzni je navíc velice příjemná atmosféra," uvedl plavec Květoslav Svoboda.

Za uspořádáním zájezdu do Plzně stojí také hokejoví fanoušci. „Bavili jsme se o tom, že Květoš poplave poslední závod, a tak nás napadlo, že bychom mohli uspořádat zájezd. Květoš je velký fanoušek hokeje. Známe se dlouho, takže teď pojedeme fandit jemu," přiblížil prezident fan clubu Orlů Pavel Urbánek, známý pod přezdívkou Hurvajs.

Mezi fanoušky nebude chybět i trenér Bedřich Daberger, jenž Svobodu vypiplal. „To nejde říct, že bych ho nějak piplal. V oddílech bývalo sedmdesát osmdesát dětí. Květoše jsem pořád sledoval, i když už jsem ho netrénoval. Kdybych nejel na jeho poslední závod, tak bych se musel stydět," poznamenal Daberger.

O konci kariéry mluvil plavec v létě a nyní ani netrénoval na maximum. „Už jsem teď netrénoval naplno. Nečekám nějaké velké výkony. Chci se rozloučit," řekl Svoboda.

Svoboda již jednou měl podporu celého autobusu fanoušků, když se konalo mistrovství Evropy ve Vídni. „Tehdy zkolaboval. Teď to s ním určitě nešvihne, protože ho trénuji," prozradil prezident fan clubu.

Svoboda si tenkrát fanoušků neužil. „Přechodil jsem mononukleózu a kvůli tomu zkolaboval. Teď to bude jiné a věřím, že si to vychutnám," dodal plavec.

Do autobusu je nyní přihlášeno kolem třiceti lidí, dalších více jak deset jich přijede auty. Bude se jednat pravděpodobně o raritu, že bude mít plavec takovou velkou podporu. „Nevzpomínám si, že by někde něco takového bylo," sdělil Svoboda.

Pro znojemské fanoušky bude vyhrazený speciální sektor. „Hlediště je docela blízko bazénu, tak mám strach, aby tam někdo nepřepadl a nebylo to pak první mistrovství republiky, které se nedoplavalo kvůli výtržnostem fanoušků," svěřil se se svými obavami Urbánek.

Účastníky zájezdu čeká nejenom plavecký závod, ale také návštěva pivovaru. Prezident fan clubu neočekává, že půjde o rizikovou akci a někteří z fandů by nemuseli poslední Svobodův závod vidět. „V prohlídce je ochutnávka jen jedné třetinky piva, takže nic nehrozí," podotkl.

I Svoboda je v tomto směru optimista. „Věřím, že se to nestane. Vedení zájezdu jsem poprosil, ať se pije alkohol až cestou zpátky," svěřil se.

Svoboda vyráží do Plzně již dnes a v sobotu pak pojede se svými fanoušky autobusem zpět do Znojma. Kdo by ještě chtěl jet podpořit plavce, který za svou kariéru uplaval více jak osmatřicet tisíc kilometrů, což je pro představu téměř obvod rovníku, může se přihlásit.

program zájezdu

sobota 15. prosince

3.30 odjezd od zimního stadionu

9.00 plavecké rozplavby

12.30 exkurze v pivovaru

16.00 finálový plavecký blok

22:21 příjezd do Znojma

Cena zájezdu je 400 korun a každý účastník obdrží tričko. Zájemci se mohou hlásit u Pavla Urbánka na telefonu: 605 868 346 nebo na e-mailu: 21.hurvajs@seznam.cz.

20 let kariéry

3 x účastník OH

11 medailí z MS a ME

2 x ME juniorů (překonaný evropský rekord)

10 x 4 místo na MS, ME a SP

Republikové tituly

Žáci 93/95 36 titulů

Dorost 96/00 40 titulů

Dospělí 99/ 2012 90 titulů

Celkem 166 titulů

Rekordy

38 dorosteneckých rekordů

48 mužských rekordů

Celkem 86 rekordů