Jak jste se vůbec k běhání dostal?
Začal jsem běhat před maturitou, kdy jsem si potřeboval nějak pročistit hlavu od učení. Jednou jsem proto zkusil jít běhat a od té doby už mě to nepustilo. Běhal jsem postupně delší a delší trasy. Z třístovek to bylo po nějaké době deset kilometrů. Shodou okolností jsem se poté setkal s Karlem Chmelířem, který mě do světa atletiky dokonale zasvětil.

Takže spolupracujete s nestorem znojemského běhání?
Tréninky mi zpočátku Karel Chmelíř sestavoval. Teď už plní spíše roli zkušeného rádce a trénink si sestavuji sám. Každému sportovci vyhovuje jiný styl vedení a mně sedí, pokud si mohu sestavit trénink přesně podle toho, jak a na co se cítím.

Máte i vy nějaké oblíbené a neoblíbené trasy?
Běhám tratě od tří kilometrů do půlmaratonu, což je jednadvacet kilometrů. Nejvíce mi sedí přespolní běhy na pět až osm kilometrů a běhy do kopce. Můj oblíbený závod je určitě Burčákový běh v Bořeticích, kde jsem stál třikrát za sebou na stupních vítězů. Rád také jezdím na půlmaraton do Pardubic, kde se účastním otevřeného Mistrovství České republiky a závodím zde s běžci ze světové špičky.

Když se vrátíme k tréninku, kolik toho týdně naběháte?
Záleží na počasí a ročním období, ale průměrně tak padesát kilometrů. Běhání ještě doplňuji plaváním, posilovnou, cyklistikou a míčovými sporty. Prostě všeobecná sportovní příprava.

Je vůbec znojemský region vhodný k tréninku?
Běhám převážně v Hodonicích, kde bydlím. Trasy vedou okolo vinohradů a polí v pěkné přírodě. Myslím, že na Znojemsku jsou pro běhání v přírodě ideální podmínky. Národní park Podyjí a jeho přilehlé vinice s lesními a polními cestami jsou výjimečné.

Co dělá Martin Vajčner, když se zrovna nevěnuje běhání?
Sportování věnuju většinu volného času. Vzhledem ke studovanému oboru na Vysoké hotelové škole se věnuji sommelierství a barmanství. Zkouším také barmanský freestyle. Stejně jako u běhání se dokážu odreagovat i u poslechu živé cimbálové muziky, ke které neodmyslitelně patří ochutnávání dobrého vína.

Jako každý sportovec, tak určitě i vy máte nějaký svůj vysněný cíl. Můžete ho prozradit?
Chtěl bych absolvovat nějaké populární maratony, které se běží ve známých evropských městech. Běháním se hlavně bavím, takže by mi ani tak moc nešlo o výsledný čas, jako spíš o vychutnání místní atmosféry. Můj sen je zaběhnout slavný maraton po Velké Čínské zdi.

Hodně běžců inklinuje třeba k vyzkoušení i extramaratonů či extrémních tratí. Láká vás tohle také?
Maraton bych určitě v budoucnu rád vyzkoušel a ne jenom jeden. Extrémní tratě mi ale přijdou spíše jako boj. Je to o tom, kdo vydrží déle překonávat bolest. To není nic pro mě.

Kdybyste měl někoho přesvědčit nebo utvrdit sám sebe v tom, že běhání je skvělým sportem. Co byste řekl?
Běhání dokáže člověka dokonale změnit, myslím tím v pozitivním smyslu. Při běhu se člověk výborně odreaguje, uvolní mysl a pročistí hlavu. Běžec má skvělý pocit, že se dokáže přinutit překonat sám sebe. V běžném životě si začne více věřit a vlastně všechno se začne dařit. Vyzkoušel jsem mnoho sportů, ale úžasný pocit z běhu je nezaměnitelný.

Máte nějakou perličku z běžeckého zákulisí?
V Hodonicích, na mé oblíbené tréninkové trase, mě jednou pořádně vylekal volně pobíhající kůň. Běžel jsem a naráz za sebou slyším zvuk kopyt klapajících po silnici. V závěsu za mnou klusal kůň a rychle se přibližoval. Lekl jsem se a začal hodně zrychlovat, kůň za mnou, v jedné chvíli bych rychlostí možná konkuroval i Boltovi (pozn. red. Yusian Bolt je světovým šampiónem v běhu na sto metrů). Vše naštěstí dopadlo dobře, koník mě předběhl a nevšímal si mě.

Martin Vajčner

Narozen: 10.5.1986
Běžecké začátky: v roce 2005
Oblíbené pití: víno, burčák
Oblíbené jídlo: kuřecí maso
Největší úspěchy: 2. místo v běhu do kopce v Perné
Osobní rekord: 10 Km za 34:34