Díku instruktorovi Janu Vajčnerovi si nordic walking ve Znojmě získává velkou popularitu. S propagací začal v polovině letošního roku a už se mu podařilo oslovit lidi, kteří se pravidelně účastní lekcí. Zároveň chystá od nového roku i školicí středisko pro nové instruktory a na příští podzim velké setkání příznivců nordic walkingu.

Jak se vám nyní daří mezi lidmi propagovat nordic walking?
Funguje to už poměrně dobře. Od srpna chodí týdně kolem dvaceti lidí, a to i teď v tomto počasí. Lekce se budou konat, i když napadne sníh.

Kdo se účastní vašich lekcí? Zaměřujete se na někoho?
Cíleně se na někoho nezaměřuje. Lidí se ptám, proč přišli, jestli jen ze zajímavosti nebo třeba chtějí redukovat nadváhu, zvýšit kondici. Lidé mívají různé zdravotní obtíže jako astma, problémy se srdcem, nebo jsou po operaci kolene. Mám úspěchy se ženami, které mají sedavé zaměstnání. Přestaly si stěžovat na bolesti zad a šíje. Některým se podařila i redukce nadváhy.

Teď už je brzo tma, v Gránicích chodit nemůžete. Kudy vedou vaše trasy?
Chodíme kolem řeky Dyje, Karolininými sady. Zavedeme lidi k Mikulášskému kostelu, k rotundě, kde jsou nádherné výhledy. Zkoušíme i trasu k novému hradebnímu příkopu.

Jak se vám chodilo ve smogu, který ve Znojmě panoval?
Trochu nás to trápilo.

Zaměřoval jste se i na mládež. Pokračujete v tom, mají mladí lidé zájem?
Byly tam nějaké první vlaštovky, ale bohužel se to neujalo. Chystám se na jaře oslovit školy. Některé projevily zájem už nyní, že by to chtěly vyzkoušet a zapojit do svých programů. Oslovil jsem i některé sportovní kluby.

Takže je možné, že uvidíme třeba fotbalisty na procházce v Gránicích?
Vzhledem k tomu, že jsem četl, že trenér Smrček je velkým příznivcem nordic walkingu, tak je oslovíme.

Co chystáte na příští rok?
Máme velké plány. Už teď vím, že pravděpodobně 17. listopadu 2012 bude ve Znojmě jeden ze seriálů Nordic walking tour. Jsou to setkání příznivců severské chůze po celé republice. Ve Znojmě by mělo fungovat vzdělávací středisko nordic walkingu, které by certifikovalo instruktory.