Osmadvacátý ročník Vánočního běhu ovládl tře- bíčský běžec Tomáš Nováček. Téměř jedenáctikilometro- vou trať zdolal v čase osmatřiceti minut a devětatřiceti sekund. Nechal tak za sebou více než sedmdesát závodníků.

Na druhém místě skončil znojemský Michal Barcal. Třetí se umístil rakouský závodník Harald Helleport. Správní kluci a holky Vánoční běh se pořádá už od roku 1981, kdy se ještě jmenoval Závod správných kluků a holek, a to nepřetržitě. Trať tohoto závodu se nemění, tak že i letos si sportovci své síly změřily na trase, která vede ze Znojma, od atletického stadionu, přes městskou část Přímětice, dále pak Kuchařovicemi a zase zpět do Znojma, cíl je opět v parku.

„Celkově trať měří deset tisíc pět set osmdesát metrů s téměř osmdesátimetrovým převýšením. Závodu se může zúčastnit absolutně kdokoliv. Na startovní listě můžete vidět basketbalisty, volejbalisty, atlety, cyklisty, kanoisty, ale třeba i rekreační běžce,“ uvedl hlavní organizátor závodu Jiří Mikulič.

Rekord tratě zůstane po letošním ročníku nepřekonán. Už od roku 1987 ho stále drží Richard Sukač, který tuto náročnou trať uběhl za pětatřicet minut a deset sekund. Letošním nejrychlejším běžcem se stal Tomáš Nováček z Třebíče. „Jsem rád za první místo, každé vítězství potěší, jinak výsledek ale není nic moc. Konkurence letos nebyla pří- liš velká. Beru to spíše jako přípravu. Do sedmého kilometru jsem běžel ještě s jedním závodníkem a střídali jsme se, pak jsem se trhnul a závod doběhl sám,“ zhodnotil Vánoční běh vítěz.

Na druhém místě skončil domácí běžec Michal Barcal, z bronzové medaile se radoval rakouský závodník Harald Helleport. Velkým překvapením byl mladý dorostenec Vojtěch Čabala, který svou kategorii s přehledem vyhrál. Časem čtyřicet minut a tři sekundy, by však skončil na skvělém čtvrtém místě i v nejprestižnější kategorii mužů A.

„Běželo se mi výborně. Byla to nádhera. Akorát by nemusel být tak velký vítr. S tratí jsem spokojený, jen kdyby tam bylo ještě míň asfaltu, vůbec bych se nezlobil. Jinak to první místo v mé kategorii pro mě znamená další motivaci do dalších závodů,“ usmál se znojemský dorostenec Vojtěch Čabala.

Kategorii můžů B ovládl Petr Motálek, také z Třebíče. V mužích C kraloval Luděk Gross závodící za Kuchařovice, vítězem kategorie můžů D se stal Karel Chmelíř. V ženách a dorostenkách se nejlépe dařilo Lucii Vaverové.

Výsledky Vánočního běhu

Muži A
1 Tomáš Nováček
2 Balcar Michal
3 Helleport Harald

Muži B
1 Motálek Petr
2 Patočka Petr
3 Naderer Walter

Muži C
1 Gross Luděk
2 Smutný Zdeněk
3 Koreš Arnošt

Muži D
1 Chmelíř Karel

Ženy a dorostenky
1 Vaverová Lucie
2 Balcarová Alena
3 Doubková Kateřina

Dorostenci
1 Čabala Vojtěch
2 Dokulil Lukáš
3 Šolc Jan