Čtyři splněné limity pro mistrovství světa v maďarském Debrecénu, osm padlých rekordů Velké ceny Znojma, jeden překonaný rekord republikový. Taková je vizitka Velké ceny města Znojma, které se zúčastnilo dvě stě deset závodníků z osmatřiceti oddílů. Nechyběla ani mezinárodní účast v podobě dvou klubů ze Slovenska, po jednom pak z Polska a Rakouska.

Velká cena Znojma odstartovala v soboru sedmnáctého listopadu jednu hodinu po poledni závodem mužů na padesát metrů prsa.
Znojemského trenéra Jiřího Kyněru ale zajímalo hlavně klání mužů na dvě stě metrů volným způsobem. Startoval v něm totiž Michal Rubáček, kterému šlo stejně jako ostatním reprezentantům především o splnění limitu pro mistrovství Evropy, které se koná v prosinci v maďarském Debrecénu. Tento závod se zároveň plaval O pohár starosty města.

Rubáček nenechal od začátku závodu nikoho na pochybách o tom, že má skvělou formu. Soupeřům uplaval na slušný časový rozdíl už v polovině trati a bez problémů si v čase 1:49,62 dohmátl pro vítězství. Bohužel, limit pro Debrecén mu o vlásek unikl. „Dost mě to mrzelo, cítil jsem se na to,“ mrzelo po závodě Rubáčka.

Jako první splnil limit Svoboda

Na první splněný limit si tak plavci a diváci museli počkat až do chvíle, kdy se na startovní bloky postavila znojemská jednička Květoslav Svoboda, a to na trati dvě stě metrů znak.

Ani Svoboda nedal svým soupeřům sebemenší šanci a po pár tempech ve druhé startovní dráze jasně vedl. Hnán dopředu mohutným povzbuzováním svých kolegů a trenéra dokázal Svoboda dohmátnout k bloku v čase 1:56,78. To znamenalo nejen nový rekord Velké ceny, který držel právě Svoboda už z roku 2002, ale především splněný limit pro zmiňované mistrovství. Účast na něm má tedy Květoslav Svoboda už jistou.

„Ze svého výkonu jsem dost v šoku, tohle jsem nečekal. Mrzí mě jedině, že jsem nepřekonal český rekord, ale jinak je spokojenost obrovská,“ radoval se Svoboda.

Michal Rubáček nastoupil v sobotu ještě do závodu na dvě stě metrů motýlek. Ani v něm ale nedokázal zaplavat takový čas, který by mu zajistil účast na mistrovství. V závodě doplaval druhý za Dominikem Bartošem z Ostravy za 2:00,77.

„S tímhle výkonem rozhodně spokojený nejsem. Navíc mě porazil Dominik Bartoš, což je můj největší rival už od mládežnických kategorií, takže mu tu porážku budu chtít hned příští týden v Brně vrátit,“ usmíval se posmutněle Rubáček po závodech.

Třetí na této trati skončil další Znojmák Martin Havlík v čase 2:03,32. Znojemské medailové úspěchy sobotního dne završil ještě třetím místem na tisíc pět set metrů volným způsobem Tomáš Melichárek časem 16:13,03.

Květoslav Svoboda však nebyl jediným plavcem, kterému se podařilo už první den Velké ceny splnit limit.

Po parádních výkonech v bazénu se k němu připojili jihlavský Tomáš Fučík na trati sto metrů polohový závod (54,97) a Alžběta Řehuřková z Trutnova, a to časem 4:47,28 na trati čtyři sta metrů polohový závod.

Řehuřková byla jedinou ženou, které se limit podařilo splnit. Fučík si zase připsal na své konto celkem tři překonané rekordy Velké ceny, přičemž jeho čas 54,97 na trati sto metrů polohový závod se zároveň stal i novým českým rekordem.

„Co na to říct? Jsem naprosto spokojený, a to jak s překonanými rekordy, tak se zlepšenými osobáky, ale hlavně se mi podařilo splnit limit pro mistrovství Evropy. Příští týden v Brně tak už můžu plavat na pohodu,“ neskrýval nadšení z vlastních výkonů Fučík.
V sobotu pak v dalších závodech padly ještě tři další rekordy Velké ceny.

Postarali se o ně plzeňská Sandra Kazíková v závodě na padesát metrů volným způsobem (25,71), Dominik Bartoš z Ostravy na trati čtyři sta metrů polohový závod (4:23,30) a českolipský Michal Spurný v závodě na patnáct set metrů volným způsobem (15:37,25).

Na neděli bylo připraveno dalších šestnáct startů. Hlavní disciplínou byl mužský závod na čtyři sta metrů volným způsobem, v němž se na bloky postavil i Květoslav Svoboda. Ten se chtěl pokusit překonat rekord Velké ceny, navzdory vítězství se mu to ale nepodařilo. „Trochu mě to mrzí, protože tři sta padesát metrů jsem plaval skvěle, ale na konci závodu už mi došly síly,“ litovala jednička znojemského plavání. Časem 3:46,85 si alespoň doplaval pro zlatou medaili na této trati.

Miss Velké ceny je nakonec z Plzně

V rámci závodů se volila i Miss Velké ceny. Každý z osmatřiceti oddílů mohl odevzdat pouze jediný hlas pro jednu z přítomných závodnic.
Na organizátory Velké ceny však čekalo překvapení. Za Miss totiž byla zvolena Markéta Kaplanová, která je nikoli závodnicí, ale trenérkou Vysokoškolského trenérského centra Praha. Ta ale cenu odmítla s tím, že vítězkou by měla být některá ze startujících dívek.

Cenu pro nejkrásnější plavkyni mítinku si tak nakonec odnesla Jana Smiková ze Slavie Plzeň, která se plavání věnuje od svých čtyř let.
„Je to od ostatních plavců hezké, nečekala jsem to,“ svěřila se po vyhlášení usměvavá sedmnáctiletá studentka sportovního gymnázia v Plzni.
„Vzhledem k tomu, že bych se v budoucnu chtěla věnovat modelingu a podobným aktivitám, třeba by mi tenhle malý úspěch mohl pomoct k nějaké podobné kariéře,“ prozradila své plány vysoká modrooká blondýnka.

Na startovní bloky se po vyhlášení vítězky soutěže postavili další plavci.

Přítomné diváky a plavce zajímal především výkon pardubického Jiřího Jedličky, dalšího z českých reprezentantů, kterým šlo o limit na mistrovství Evropy.

Jedlička si na trati dvě stě metrů prsa věřil a od prvních metrů se ujal jednoznačného vedení, které nakonec přetavil nejen ve vítězství v závodě, ale i ve vysněný splněný limit. Do cíle doplaval za 2:11,07.

Trenér znojemských plavců Jiří Kyněra byl s průběhem Velké ceny spokojený. „Myslím, že osm padlých rekordů a čtyři splněné limity hovoří za vše,“ pousmál se.

Plavce čeká příští týden Velká cena města Brna, kde se mohou naposledy pokusit o splnění limitu pro Debrecén.

Nové rekordy Velké ceny Znojma

Sandra Kazíková (Plzeň): 50m znak (25,71)
Dominik Bartoš (Ostrava): 400m polohový závod (4:23,30)
Michal Spurný (Česká Lípa): 1500m volný způsob (15:37,25)
Michal Rubáček (Znojmo): 100m motýlek (54,20)
Květoslav Svoboda (Znojmo): 200m znak (1:56,78)
Tomáš Fučík (Jihlava): 100m polohový závod (54,97, nový český rekord), 50m znak (25,66), 100m znak (55,04)

Splněné limity pro mistrovství Evropy


Květoslav Svoboda (Znojmo): 200m znak (1:56,78)
Tomáš Fučík (Jihlava): 100m polohový závod (54,97)
Alžběta Řehuřková (Trutnov): 400m polohový závod (4:47,28)
Jiří Jedlička (Pardubice): 200m prsa (2:11,07)