1. liga juniorek

TJ Rožnov pod Radhoštěm – PSK PEGAS Znojmo 0:3 (-18,–11,–22) a 2:3 (27,–16,–20, 23,–14)

Pro jistotu záchrany 1. ligy odjely znojemské juniorky do Rožnova pod Radhoštěm, kdy by jim minimálně čtyřbodový zisk dvě kola před koncem soutěže již zajistil prvoligovou účast i v následující sezóně. „V prvním zápase znojemské hráčky fungovaly na hřišti téměř předpisově. Přihrávka sice nebyla zcela podle představ, ale skvělá nahrávka a následný tvrdý útok nedával domácím mnoho šancí na bodový zisk," informoval předseda znojemského oddílu Mario Zelený.

Ačkoliv od druhé sady Rožnov různě měnil taktiku obrany na síti a snažil se i využít útočných dispozic své nejlepší hráčky, znojemské juniorky si vždy s přehledem zisk sady pohlídaly a v nejkratším možném průběhu získaly celý první zápas.

Celkem lehce nabité tři body pak ale tým PSK Pegas Znojmo zřejmě až příliš uchlácholily. „Ačkoliv bojovnost zůstala stejná, přestalo se dařit na útoku, což se následně promítalo i do ostatních herních činností. Přemíra opatrnosti, chyby na servisu, to všechno dohromady vedlo k napínavým koncovkám, z nichž dvě lépe vyšly domácím hráčkám z Rožnova," komentoval Zelený.

V rozhodujícím tie-breaku však přece jen rozhodla větší zkušenost a touha po vítězství znojemských juniorek. Výstižné je pak hodnocení trenérky Dany Jalůvkové. „V obou utkáních nebyla žádná výrazně lepší hráčka, všechny si dokázaly vybrat svoji slabou chvilku, ale po dlouhé době byla vidět na celém týmu zapálenost a nadšení pro kolektivní výkon. Pochvalu za nejdelší herní výdrž si zaslouží libero Domča Paličková, nejobětavější hráčkou byla univerzálka Magda Tlapáková," uvedla trenérka.

Sestava týmu juniorek PSK Pegas Znojmo: Barča Jalůvková, Sabča Svobodová, Eliška Svobodová, Anička Klašková, Aneta Weindenthalerová, Pája Bisová, Peťa Šrámková, Magda Kacetlová, Magda Tlapáková a Domča Paličková.

1. liga kadetek

PSK PEGAS Znojmo – TJ Sokol Česká Třebová 1:3 (-18, 20,–26, –17) a 1:3 (-13,–21,16,–22)

Na rozdíl od svých o něco starších spoluhráček budou mít znojemské kadetky se záchranou 1. ligy ještě hodně práce, neboť již několik kol je jasná účast kadetek PSK Pegas Znojmo v nevyzpytatelné baráži. Družstvo, které je tvořeno zejména mladými žákyněmi, tak závěrečná tři kola pojímá především jako herní přípravu na tento výsledkový vrchol sezóny.

V nedělních dvou zápasech znojemské kadetky přivítaly lídra skupiny o udržení – volejbalistky České Třebové. „A ačkoliv tomu konečné výsledky až tak nenapovídají, sehrály znojemské kadetky se soupeřkami velmi vyrovnaný duel, který se musel líbit všem zúčastněným divákům a s trochou štěstí a více zkušenostmi, mohly výsledky obou duelů dopadnout klidně obráceně," míní Zelený.

V prvním utkání bylo družstvo doplněno nahrávačkou Sabčou Svobodovou a smečařkou Magdou Kacetlovou, které hrají kmenově v juniorkách. Po prvním setu se znojemské hráčky chytly, na útoku začaly převyšovat své soupeřky zejména pestrostí, a když se přidal i kvalitní servis, bylo o podívanou postaráno. Za stavu 1:1 na sety a 24:22 či 26:25 měly znojemské kadetky dokonce tři setboly, ovšem připravily se o ně vlastními chybami a soupeř naopak dokázal svou první šanci využít.

„V poslední sadě už byl znatelný útlum zejména na přihrávce a i útočně domácí hráčky začaly zaostávat za soupeřkami hrajícími v pohodě a v euforii po úspěšné koncovce," popsal šéf oddílu.

Ve druhém zápase už nastoupilo kadetské družstvo ve své základní sestavě, ovšem hned po první sadě odstoupila kvůli problémům s ramenem Procházková. I přes toto oslabení se výkon domácích začal pomalu opět zlepšovat, rozehrála se nahrávačka Vendula Šarešová a ačkoliv i druhou sadu získal v koncovce soupeř, hra se opět vyrovnala a skvělé momenty střídala obě družstva. Ve třetí sadě se znojemským hráčkám báječně dařilo na servisu a své soupeřky tak doslova rozstřílely 25:16.

Vyrovnaný byl dlouho i čtvrtý set, domácí kadetky vedly ještě 18:15, ale pěti chybami na útoku za sebou posadily do sedla své soupeřky, které pak využily šanci.

„I přes dvě porážky s favoritem skupiny však předvedly kadetky PSK Pegas Znojmo velmi nadějný výkon. Skvěle přihrávala na místě libera Sára Luskačová, na servisu se dařilo většině hráček, nejvíce bodů soupeři v této činnosti pro svůj tým získala Aneta Weidenthalerová a Vendula Šarešová. Největší devízou byl ovšem po většinu času bojovný a odvážný výkon celého týmu," dodal Zelený.

Sestava týmu kadetek PSK Pegas Znojmo: Vendula Šarešová, Sabča Svobodová, Vanesa Veithová, Anička Klašková, Aneta Weindenthalerová, Simona Procházková, Magda Kacetlová, Helena Leischnerová, Anička Leischnerová, Sára Luskačová, Katka Suchá a Denisa Melichárková.

Krajský přebor žákyň

V předposledním turnaji krajského přeboru žákyň se představily „B" a „C" týmy VK Pegas Znojmo.

„Béčko" mělo za úkol udržet se ve druhé čtyřce a pojistit tak svou účast ve finálovém turnaji. V úvodním utkání se sice znojemské žákyně ujaly vedení 1:0 na sety na VK KP Brno „C", ale to bylo nadlouho vše, co na palubovce předvedly a prohrály 1:2. Proti týmu Jehnic pomohlo naopak podání, ovšem vybojovat si výhru musely žákyně VK Pegas Znojmo „B" i tak až ve dvou poměrně napínavých koncovkách. „Chyběl především pohyb a tým srážely opakované vlastní chyby jak na přihrávce, tak na útoku, svůj den neměly ani nahrávačky. Ve třetím utkání tak dokonce znojemské družstvo nestačilo na tým ZŠ Vejrostova Brno, které v dosavadním průběhu turnaje nezískal ani set. Celkové výsledky však vyzněly mnohem lichotivěji než předváděný výkon – jedno vítězství 2:0 a dvě porážky 1:2 stačily nakonec na druhou příčku. Nejlepší hráčkou turnaje na straně Znojma byla nahrávačka i smečařka Vendula Šarešová," popsal šéf oddílu.