Posledním závodem pokračoval o víkendu Znojemský běžecký pohár (ZBP). Původně organizátoři z oddílu Rabbits Znojmo plánovali Velkou cenu (VC) Vinných sklepů Lechovice, jejíž trať vede vinicemi v okolí Borotic, na polovinu března. Kvůli pandemii koronaviru však podnik přesunuli.

Letní termín poznamenala i nižší účast oproti jiným kolům ZBP. „Měli jsme šestatřicet závodníků. Je to poloviční účast, než bývá normálně. O letních prázdninách jsou všichni pryč, na dovolených,“ vysvětlil za pořadatele Jakub Šigut.

RADĚJI VODU

Den před Velkou cenou panovala na Znojemsku třicetistupňová vedra, o čtyřiadvacet hodin později však na běžce čekalo deštivé počasí a zamračená obloha. „Účastníci to brali velice pozitivně. Ochladili se. Lepší, než když běháte v tropech,“ dodal Šigut.

Závodní okruh naplánovali organizátoři zhruba o délce čtyř kilometrů. Muži jej absolvovali dvakrát, zástupkyně něžného pohlaví jedenkrát. Přese všechno dala trasa mezi vinicemi některým zabrat. „Když jsem proběhla cílem, tak mi pořadatelé dávali bagetu. Prý na doplnění energie. Řekla jsem, že chci raději vodu, neboť když vidím jídlo po závodě, tak se pozvracím,“ glosovala Bára Závodníková.

SPOLEČNÉ ÚSILÍ

Jako radostnou událost pojala sobotní VC třetí žena ve skupině nad pětačtyřicet let Jana Valášková. „Je to taková oslava, minulé pondělí se ze mě totiž stala babička,“ zářila Valášková.

Mužskou kategorii ovládl Brňan Lukáš Soural s časem 22,32 minut. Jeho věčný rival, Znojmák Vojtěch Čabala, skončil na druhém místě s časem 22,43. „Lukáš je na tom nyní opravdu dobře. Hodně jsme si pomohli. První kolo jsme běželi dohromady, potom mi poodběhl. Vzhledem k vytíženosti mi nezbývá tolik času na trénink a tak si nemohu na výsledek stěžovat,“ prozradil Vojtěch Čabala. Ten za sebou na třetím postu nechal Davida Mahra s časem 23,10 minut.

NAPOSLEDY V ZÁŘÍ

Jako první žena proťala cílovou pásku Simona Kuchařová s dobou běhu 12,45 minut. Stříbro brala Veronika Přistálová s časem 13,08 minut. Bronz padl do klína Lence Jičínské díky výkonu 14,16 minut.

Sobotní VC byla posledním závodem letošního ročníku ZBP. Po skončení závodu vyhlásili členové Rabbits Znojmo jeho výsledky. Mezi muži se celkovým vítězem stal Lukáš Soural, v ženské kategorii pak brala prvenství Simona Kuchařová.

VELKÁ CENA
VS Lechovice

muži:
1. Lukáš Soural (22,32 min), 2. Vojtěch Čabala (22,43 min), 3. David Mahr (23,10 min)

ženy:
1. Simona Kuchařová (12,45 min), 2. Veronika Přistálová (13,08 min), 3. Lenka Jičínská (14,16 min)