Na stříbrnou příčku této soutěže se před dvěma týdny probojovala i Znojemačka Nela Mandátová, závodnice a trenérka klubu SK Aerobik Professional. Na své cestě na výsluní musela častokrát obětovat svůj volný čas, dokázat odhodlanost a sportovní nadání. Odměnou za úsilí se jí stal titul první vicemiss aerobik 2013. Pro získání tohoto titulu musela překonat nejen sportovními dovednostmi tisíce dívek z České republiky.

Užila jste si prestižní soutěž?

Nikdy jsem se do soutěží krásy netlačila, ale jednou jsem to zkusila a zcela mě to pohltilo. Nakonec až tak moc, že jsem touto soutěží celého půl roku doslova žila. Druhé místo pro mě znamená nově otevřené dveře do budoucnosti.

Co vás jako první napadlo, když jste získala titul vicemiss?

Přiznávám, že jsem byla trochu naštvaná. Byl to už jen krůček od vysněného prvního místa. Ale samozřejmě jsem cítila i radost.

Je vám hodně líto, že nevyšlo první místo?

V jednu chvíli jsem měla pocit, jako by to bylo až čtvrté místo, které je jen kousek od medailové pozice, tedy kousíček od vítězství. Nakonec jsem byla ráda, že to dopadlo takto a nebylo to horší.

Myslela jste si před finále, že je nějaká šance na to, abyste se umístila na pódiu?

Věděla jsem, že mám dost velkou šanci díky aerobiku, který mě také nakonec posunul na druhé místo, protože jsem tuto disciplínu vyhrála. Takže ano, postupu do finále jsem věřilla.První vicemiss aerobik 2013 Nela Mandátová.

Jak váš úspěch prožívají rodiče?

Největší radost měla asi mamka, protože ta mě do soutěže přihlásila. Celá rodina se na mě dívala v televizi a myslím si, že soutěží se mnou i všichni žili. Děkuji jim za jejich dlouholetou podporu.

Jaké vám z vítězství plynou povinnosti?

Jediné, o čem vím, je, že budu objíždět takzvané tourky, což jsou základní kola dalšího ročníku Miss Aerobik.

Kdo vás na Miss Aerobik připravoval?

Měly jsme čtyři soustředění, kde jsme se učily promenády, choreografie, chůzi na podpatcích a rétoriku. Na choreografie nás připravovala Tereza Puchtová, což je druhá vicemiss aerobik roku 2004, také loňská Miss Aerobik Jana Šimičková a Nikola Vykydalová – Miss Aerobik roku 2005. Na volné sestavy se pak o nás staraly také další z bývalých Miss. Rétoriku nás učil Petr Vojnar.

Co všechno jste pro vítězství musela obětovat?

Když to vezmu celkově, tak aerobik už dělám od šesti let a ráda. Při promítnutí si všeho, co jsem v něm zažila, mohu říci, že mi víc dal, než vzal.

Nela MandátováVěk: 19 let
Výška: 170 cm
Váha: 54 kg
Míry: 85-65-90 cm
Bydliště: Jevišovice
Úspěchy: 2. místo na MS FIG, 3. místo na MČR

Jak dlouho se aerobiku věnujete a co pro vás znamená?

Věnuji se mu čtrnáct let a znamená pro mě celé dětství a v podstatě všechno až dosud, jelikož tím prostě žiji. Navíc mám díky aerobiku nezapomenutelné vzpomínky a zkušenosti.

Kolik času věnujete týdně tréninku a co obnáší?

Začala jsem trénovat sportovní aerobik u nás v klubu SK Aerobic Professional v Dobšicích. Tudíž na tréninky chodím každý den od pondělí do pátku, a to od tří do šesti hodin. Plus si jdu někdy zaběhat, nebo přijdu o hodinu dřív, než začínají tréninky, a zacvičím si sama.

Čeho si ve své kariéře nejvíc ceníte?

Určitě třetího místa na mistrovství České republiky v komerčním aerobiku, to mi bylo devět let. Dále také toho, že jsem mohla dvakrát reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa v gymnastickém aerobiku. Byla jsem i na mistrovství Evropy v gymnastickém aerobiku a na světovém poháru. Jsou to zkušenosti k nezaplacení.

Jaký zastáváte styl života?

Zastávám zdravý styl, i když ho sama moc nedodržuji.

Prozradíte, jaké je vaše nejoblíbenější jídlo a zda držíte diety?

Diety nedržím. Mám ráda smažená jídla, na která nedám dopustit. Mezi má nejoblíbenější jídla patří smažený sýr s hranolky, svíčková a špagety s boloňskou omáčkou od maminky.

S čím jste u sebe zcela spokojená a co byste naopak změnila?

Chtěla bych umět více důvěřovat lidem a nebýt tak váhavá. Mojí dobrou vlastností je, že dokáži člověka bez problému vyslechnout. Co se týče vzhledu, mám na sobě asi nejvíce ráda vlasy a nelíbí se mi břicho, to si představuji jinak.

Jak byste se charakterizovala?

Jsem optimista, zastávám upřímnost, nenávidím lež a přetvářku, jsem kamarádská, skromná a nejvíce pro mě znamená rodina a přátelé.

Jak vidíte vaši budoucnost a co chcete v životě dokázat?

Žiji přítomností, nerada přemýšlím o budoucnosti. Někdy však musím, a to právě i nyní. Uvažuji totiž, že se přestěhuji do Prahy, protože tam to má pro mě větší budoucnost než tady u nás. Rodiče mě v tom podporují. Chci mít dobrou práci, nejlépe někde ve fitness centru, a kdyby mě vzali do nějaké modelingové agentury, tak bych se určitě nebránila. Naopak čekám, až mě nějaká agentura osloví se zajímavou pracovní nabídkou.

Co vás dokáže rozčílit a naopak rychle uklidnit?

Rozčílí mě, když mi někdo křivdí neprávem, a uklidním se, když přizná svoji chybu.

Začala jste pracovat jako trenérka, naplňuje vás to?

Je to jeden z mých snů, který se mi splnil, takže ano.

Jaký máte vlastně vztah k městu Znojmu?

Znojmo mám ráda a vždycky se sem budu určitě vracet, ale není tady pro mě budoucnost. Chci se přestěhovat do velkého města, asi zvolím Prahu.

ROMANA ČERNÁ