„Nádherný, těžký závod. Je to bikeový závod nahoru dolů. Je náročnější než Znovín cup, ale pro lidi záživnější díky krásám Vranovska,“ hodnotil závod vítěz Martin Vojtěch, který je zároveň úřadujícím mistrem republiky v silniční cyklistice amatérů s hromadným startem v kategorii třicet až čtyřicet let.

Spokojený byl i ředitel závodu Miroslav Kučera. „Závod se velmi povedl, protože nám přálo počasí. Sportovní a džentlmenská úroveň závodníků byla na vysoké úrovni. Několik závodníků mělo na trati problémy a mezi sebou si pomohli,“ uvedl.

Součástí závodu je i brodění přes řeku Želetavku. Letos ale pořadatelé zvolili jiné, trochu náročnější místo. „Měl jsem trochu strach z brodu přes Želetavku. Nikdo ale ze závodníků neměl problém. Někteří ho přebíhali, někteří ho zvládli přejet. Chtěl bych vyzdvihnout Karla Pavlíčka, který brod přej takovým excelentním způsobem, že všichni ostatní zůstali stát,“ vyzdvihl výkon jednoho z cyklistů Kučera.

Nešťastný nehoda potkala Vojtěchova týmového kolegu Jiřího Mikuláška. „Kdyby Jirka nepíchl, určitě by vyhrál on,“ připomněl fyzický potencionál svého tréninkového partnera Vojtěch.

Závodu se zúčastnilo dvě stě padesát jedna cyklistů. „Počítali jsem s tři sta návštěvníky. Závod je skutečně velmi náročný. Přijelo ale spoustu lidí, kteří u nás už byli a zase se vrátili. Nechceme z toho dělat nějaký masový závod, aby se lidi nemuseli žďuchat, strkat lokty, ale bojovali svou fyzickou zdatností,“ vysvětlil Kučera.

Během závodu proběhl v lančovské chatové osadě Pohádka, kdy bývá start a cíl, závod mládeže. Na start se nejprve vydali na odrážedlech ti nejmenší. Posléze pak jeli na kolech kategorie starších dětí. Dvě z nich vyhráli sourozenci Vojtěchovi, potomci vítěze závodu dospělých.

Celkové pořadí Lahofer Autor Cup
1. Vojtěch Martin 1:44:20
2. Šuta Jiří 1:44:36
3. Dobeš Bohumír 1:44:51
4. Mikulášek Jiří 1:47:49
5. Šaroun Libor 1:48:06

Závod dětí

1-3 roky
1. Jelínek Štěpán
2. Číhal Šimon
3. Polášek Lukáš

4-6 let
1. Kverka Lukáš
2. Jelínek Tomáš
3. Číhal Vojta

7-9 let
1. Vojtěch Matěj
2. Demek Tomáš
3. Navrkalová Michaela

10-14 let
1. Vojtěchová Zuzana
2. Coufalová Tereza
3. Peří Tomáš