Osmnáctým kolem skončila o víkendu podzimní část druholigové volejbalové sezony. Volejbalový klub VK Pegas Znojmo má v soutěži zastoupení jak v ženské, tak v mužské části.

Po polovině sezony a osmnácti odehraných zápasech jsou ženy se ziskem pětadvaceti bodů na sedmém místě v tabulce. Muži mají za sebou šestnáct utkání a zaujímají osmou příčku. Na své konto prozatím nasbírali třiadvacet bodů.

Oba týmy jsou druholigovými nováčky. Jejich ambice byly shodné, udržet se v soutěži a usadit se nejlépe v klidném středu tabulky. „Na začátku sezony jsem věřil, že budeme zhruba pátí. Ale vzhledem k celému průběhu jsem za sedmé místo rád. Podařilo se nám odskočit od spodku tabulky, což je letos rozhodující,“ zhodnotil výsledek svých svěřenkyň trenér ženského družstva Stanislav Krč.

Během podzimu vybojovaly ženy sedm vítězství a utržily jedenáct porážek. Výkony týmu se podobaly spíše houpačce a podle slov trenéra hodně zaostávaly za loňskou sezonou. „Holky se hodně trápily. Nevím, jestli to byla nováčkovská daň nebo nervozita. Druhá liga je kvalitnější a očekávání, která byla na hráčky kladena, zřejmě vykonala své. S podzimní částí příliš spokojený nejsem. Holky dokázaly odehrát hezké zápasy, ale těch bylo bohužel málo,“ komentoval nevypočitatelné výsledky v jednotlivých kolech Krč.

Jeho svěřenkyním se během sezony podařily opravdu husarské kousky. K takovým patří i velké překvapení uplynulého víkendu, kdy na půdě Palkovic porazily volejbalistky Znojma domácí tým hned dvakrát, a to 3:2 a 3:1.
„V Palkovicích jsou zvyklí, že nás porážejí. Sobotní dvojitý debakl byl pro domácí nepříjemnou zkušeností,“ uvedl Stanislav Krč.

Ženy nehodlají usnout na vavřínech a svůj výkon chtějí zopakovat už tento víkend. Svoje síly poměří v rámci prvního kola jarní části s druhým Přerovem. „Věřím, že druhá polovina sezony bude výrazně lepší než ta první,“ uzavřel optimisticky Krč.

Nespokojenost s umístěním v druholigové tabulce panuje i na straně hrajícího trenéra mužů Pavla Chaloupeckého. Jeho svěřenci ztrácí jeden bod na čtvrtý tým v tabulce. Na druhé straně je ale také pouze jeden bod dělí od předposledního sestupového místa. „S osmým místem spokojený nejsem. Nedá se sice říct, že by to byl úplný neúspěch, ale vyložený úspěch to také není,“ řekl trenér.

Příčinou jsou podle něj dvě prohry v zápasech, které měli znojemští volejbalisté jednoznačně vyhrané. V prvním z nich, kdy narazili na Hronov, odešli nakonec hráči Pegasu s prohrou, přestože už vedli 2:1. Střelická porážka, kterou znojemští utrpěli v posledních odehraných utkáních, byla trošku kuriózní. „Střelice patří mezi favority. My jsme ale až překvapivě vedli 2:0 na sety a 18:13 na skóre ve třetím setu a ještě jsme to dokázali prohrát. Soupeř vyměnil nahrávače a my jsme se s tím nebyli schopni vyrovnat,“ komentoval poslední výsledek trochu naštvaně trenér Chaloupecký. „Kdyby nebylo těchto dvou zápasů, asi bych podzimní část sezony hodnotil jako docela úspěšnou,“ dodal druhým dechem.

Během první půle sezony nasbírali volejbalisté VK Pegas celkem devět vítězství a devět porážek. Podle slov Chaloupeckého to není žádná tragédie. Vzhledem k tomu, že druholigová tabulka je dost vyrovnaná, ke změně pořadí může přispět poměrně málo. Aby se vyhnuli sestupovým starostem, mohou znojemským stačit pouhé dvě výhry, které s celkovým pořadím jednoduše zamíchají.

Příležitost k posunu směrem vzhůru budou mít muži už nadcházející víkend, kdy doma přivítají první Choceň. Ta je sice silným soupeřem, ale v poslední době se jí přestává dařit, a to především právě při zápasech venku. Z toho by Znojmo mohlo těžit.

JITKA PŘIBYLOVÁ