Úroveň zejména finálových utkání byla extraligová, což napovídá i složení týmů. „Vítězné ženské družstvo Los Zewlos tvoří hráčky extraligového týmu Královo Pole Brno nebo jeho odchovankyně. Jsou to Pavla Vincourová, Tereza Fajksová, Gábina Andrýsková, Ivona Svobodníková, Anička Širůčková, Vendula Straková. Mají i reprezentační zkušenosti. Totéž platí také o mužském vítězi, celku Zdarec, který byl poskládaný z brněnských odchovanců či hráčů. Mohli jsme vidět Luboše Nováka a Jakuba Salona, jenž teď hrají ve Francii, Pavla Sekala z Havířova, Michala Hrazdíru působícího v Itálii, Vlado Chatonu a Martina Klapala z Brna, smečaře Martina Böhma hrajícího v Příbrami a libero týmu Jindřicha Hovorku, který také vyrostl volejbalově v Brně," přiblížil spíkr Vranovského léta a volejbalový odborník Miloš Kosík.

Brněnské hráčky obhájily loňské prvenství. „Čtvrtým rokem hrajeme ve stejné sestavě a třikrát jsme zde vyhrály. Finále bylo dobré, ale bylo to takové přehozené, protože semifinálový zápas byl daleko těžší," hodnotila vysoká blokařka a česká reprezentantka Ivona Svobodníková, která nyní přestupuje z Brna do týmu Zeiler Köniz hrající nejvyšší švýcarskou soutěž.

I nejlepší mužský tým nevyhrál poprvé. Před čtyřmi roky si Zdarec odvezl také první místo. Vloni prohrál ve finále. „Už asi pátý či šestý rok hrajeme na Vranovském létě pohromadě. Dříve jsme byli v jednom týmu v Brně. Začali jsme se takhle scházet, protože kluci působí kromě Česka také ve Francii a v Itálii. Tak abychom se viděli," sdělil kapitán mužstva Zdarec Martin Böhm.

Cestu k vítězství ale neměl jeho tým úplně jednoduchou. „Ze začátku jsme se dost trápili, než jsme se sehráli. V důležitých zápasech už nám to šlo dobře. Myslím, že jsme turnaj vyhráli zaslouženě," dodal kapitán.

Letos zavítalo na pláž vranovské přehrady sedmašedesát týmů. Jako tradičně hráli dohromady jak amatéři, tak i profesionální hráči. „Nechyběla česká extraligová špička a z reprezentantů zde byli Jiří Popelka a Jakub Veselý," doplnil Kosík.

Spíkr Kosík je stálicí Vranovského léta. Už pětadvacet let komentuje a řídí chod turnaje. „Znám se s Bohouškem Bílkem (zakladatel turnaje, pozn. red). Hrával jsem s ním pětadvacet let v kapele Paroháči. Samozřejmě se známe také přes volejbal, protože jsem trenérem Univerzity Brno," zavzpomínal Kosík.

Volejbalový turnaj Vranovské léto se letos konal již po třiačtyřicáté. Zakladatel Bohumír Bílek již před časem předal pomyslné žezlo svému synovi Jiřímu Bílkovi, který akci organizuje společně s Martinem Veselým.