Akce startuje ve čtvrtek jízdami pro děti z mateřských a prvního stupně základních škol. Současně je připraven i program pro aktivní seniory. O den později mezi sebou poměří síly žáci druhého stupně a studenti středních škol. „V pátek odpoledne pořádáme i vodácký den pro rodiny s dětmi,“ pozval Štěrba.

Třídenní maraton vyvrcholí sobotním šampionátem. „Za dvanáct let to dává dohromady přes čtyři stovky týmů. Každý z nich si z legrace vybere vždy reprezentaci určitého státu, úspěšně ho ztvární a potom vznikají vtipné historky,“ říká Petr Štěrba v rozhovoru pro Znojemský deník Rovnost.

Budete mít dostatek vody, když letos bylo velké sucho?

Máme to vyzkoušené. Poslední dva ročníky voda skoro není, je to na hraně, ale jde to. Letos je o malinko lepší situace než vloni a věřím, že se akce vydaří.

Povodí Moravy vám ze znojemské přehrady trochu neupustí?

Dříve nám vodu pouštěli, ale poslední dva roky to nejde, i když jsme ve Znojmě s Povodím Moravy ve spojení.

Nemáte problém s loděmi, že se při malé hloubce řeky vyvrací?

Přeci jen plavidla jsou úzká. Před dvěma lety nastala taková situace. Lodě za sebou dělají při jízdě velkou vlnu. Na řece při závodě jedou tři vedle sebe a prostřední plavidlo jelo nejpomaleji. Byli v ní pořádní chlapi a vlna ze dvou krajních lodí se spojila a přejela je. Posádka seděla po okraj ve vodě, takže už nejela dál. V místě, kde se událost stala, je vody po pas. Na druhou stranu je to bezpečné a nikdo se nám alespoň neutopí. (smích)

Festival dračích lodí je velkou akcí. Letos se koná již dvanáctý ročník. Kolik očekáváte účastníků?

Vzhledem k místu konání je limitem třicet týmů. Zmíněný počet se upravuje podle naplnění kategorií.

V minulosti ho navštívili i Číňané. Jezdí i další národnosti?

V sobotu pořádáte recesistické Neoficiální mistrovství světa dračích lodí. Ano, dvou ročníků se zúčastnili Číňané, ale jednalo se o lidi žijící část roku v Čechách. Byli to většinou spolupracovníci čínské ambasády. Standardně jezdí Rakušané z Vídně a slovenské posádky. Loni zde byli Maďaři, kteří se letos nepřihlásili.

Z jakého nejexotičtějšího koutu světa se zde objevili závodníci?

Těžko říct. (přemýšlí) Prostřídala se zde snad většina zemí na planetě. Za dvanáct let to dává dohromady přes čtyři stovky týmů. Každý z nich si z legrace vybere reprezentaci určitého státu, úspěšně ho ztvární a potom vznikají vtipné historky.

Napadne vás nějaká?

Jeden rok jsme dostali od sekretariátu města Znojma nabídku pomoci s koordinací závodníků či odvozů z letiště na ubytování a závodiště. Následně jsem jim vysvětlil, že se jedná o recesi. Posádky, které jezdí dračí lodě, berou Festival dračích lodí jako zakončení vodácké sezony.

Váš bratr Jan Štěrba je olympionikem. Zapojí se i do letošního ročníku?

Účastní se každý rok a má už po kanoistické sezoně i po mistrovství světa (MS). Bude zde i další reprezentant z MS, člen Dukly Praha Jakub Špicar, který bojoval letos ve čtyřkajaku o účast na olympiádě. Přijedou závodit a pobavit se. V pátečním programu jsou zařazeny závody rychlostních kanoistů, kam zveme veřejnost, aby si došla vyzkoušet dračí lodě či jiná plavidla. Snažíme se do programu vložit vodáctví. Svou techniku předvedou i vodní záchranáři z Brna, prezentaci bude mít i osazenstvo Staré Vodárny ohledně bezpečnosti sjíždění řek.

Jde tedy hlavně o propagaci vodáctví. Co na to občané Znojma?

Celý festival připravujeme zejména pro znojemskou veřejnost. Svým přátelským pojetím, které vzniklo v průběhu let, ale oslovuje celou republiku. Jezdí sem lidi od Kadaně přes Prahu až po Bratislavu.

V programu je zařazen i den pro školy. Není to pro děti náročné? Od kolika let se mohou začít zajímat o dračí lodě?

Dračí loď je schopna zvládnout děti od tří let za doprovodu dospělých, přičemž členem posádky je i certifikovaný instruktor – kormidelník, který jim pomáhá. Mateřských škol přibývá. Před třemi lety se chodily dívat a poslední dva roky se již aktivně účastní.

Jaký máte doprovodný program? Přilákáte návštěvníky, i když se ve stejném termínu koná v Louckém klášteře Burčákfest?

Vnímám to jako dobré spojení. Lidé se do dané lokality přijdou podívat na dračí lodě, navštíví Burčákfest a diváků se sejde celá řada. Mimo závodu je atraktivní nástup a vyhlášení posádek, které si připravují svou choreografii. Přes den je v areálu několik atrakcí pro děti i dospělé včetně šlapadel. Večer pak zahrají Duo Arcona a Cimbálová muzika Denár. Mimo to plánujeme rytířské vystoupení a dračí gladiátorské sprinty, kde jedou za šera nasvícené lodě na krátké trati, což bude velmi atraktivní. Divácky vděčná je také ohňová show na mole a závěrečný dračí ohňostroj.