Pod Sedlešovickým mostem na řece Dyji, stejně jako v loňském roce, uspořádal oddíl kanoistiky TJ Znojmo druhý ročník Festivalu dračích lodí. Celou sobotu se závodilo jako o život na dvousetmetrové trati. Akce byla určena pro všechny bez rozdílu. Závodit mohli jak zkušení vodáci, tak naprostí amatéři.

Organizátoři nejprve plánovali dvoudenní akci, pro malý zájem z řad školáků jim to ale nevyšlo. „Závod dračích lodí probíhal nakonec jen v sobotu, ačkoli původní plán byl, že závodit se bude i v neděli. Na neděli by pak připadly rozjížďky školních týmů, ale přihlásily se jen dva. Nemělo tedy smysl, abychom kvůli dvěma týmům prodlužovali celou akci, a tak se závod žáků odjel už v sobotu,“ objasnil ředitel závodu Petr Štěrba.

Při sobotním festivalu se ukázalo, že závody dračích lodí se poslední dobou těší stále větší oblibě. Důkazem toho byl i počet přihlášených družstev. „V loňském roce se závodu dračích lodí účastnilo osm týmů, letos už závodilo dvacet v kategorii dospělých, dvě družstva žáků základních škol a exhibiční závod zajel i znojemský oddíl Draci Znojmo,“ pochlubil se Štěrba.

Draci Znojmo je posádka znojemského oddílu kanoistiky. Jsou to bývalí kanoisté, kteří v současné chvíli ovládají celorepublikový pohár Grand Prix, kde startuje dvě stě dvacet posádek.

Po pěti závodech jsou aktuálně na prvním místě a tento týden je v Jindřichově Hradci čeká obrovské finále poháru v rámci Chalupa Cupu. Dlouhou tradici tento závod na Znojemsku nemá. Organizátoři jej uspořádali teprve podruhé. I tak byla akce velice úspěšná.

„Po loňském roce jsme už věděli, co všechno tato akce obnáší, věděli jsme tedy do čeho jdeme. Byli jsme se podívat pro inspiraci na mistrovství světa v Rakvicích, což je daleko větší akce,“ nastínil Štěrba.

Návštěva Rakvic sportovcům pomohla. „Zajistili jsme fotografa, který všem nabízel snímky přímo po dojezdu cílem. Navíc jediná věc, která se nedá ovlivnit, je počasí a to nám letos vyšlo dokonale, takže vše bylo úžasné. Také bych chtěl poděkovat a smeknout před lidmi, kteří měli co dočinění s organizací, protože se všechno povedlo bez jediné chybičky,“ vyzdvihl Štěrba.

Ze sobotní akce nebyli nadšení pouze pořadatelé, ale i samotní závodníci. „Celý festival se mi líbil. Vzhledem k tomu, že jsem se zúčastnil i loňského ročníku, tak letos jsem se rozhodl vytvořit vlastní posádku ze svých zaměstnanců, rodiny a kamarádů. Skončili jsme na sedmém místě, takže spokojenost,“ usmíval se závodník Miroslav Pop.