Po sobotním závodě v nejmladší disciplíně horských kol, takzvaném fourcrossu, je rozhodnuto o vítězi Moravské fourcrossové ligy. Stal se jím Aleš Rogožan z týmu koloshop.cz.

Nejlepší ze Znojmáků skončil Jan Antoš na konci první dvacítky.

Vyhecovaný závod plný osobních kontaktů a pádů si však do kolonky zranění zapsal i tři zásahy záchranářů.

„Šlapej, šlapej! Dávej, dávej! Á štípanec,“ komentoval ve sportovní hantýrce moderátor jeden z mnoha pádů.

Dva závodníky přitom musela ze sportoviště odvézt sanitka. „Jeden si zlomil klíční kost, Honza Antoš má zlomenou ruku a natrženou slezinu. Ten ještě pořád leží v nemocnici. Dalšího kluka s lehčím poraněním ošetřili zdravotníci přímo na místě,“ konstatoval Čestmír Vala ze znojemského Cyklo Klubu Kučera.

I on uznává, že fourcross je poměrně nebezpečná disciplína. „Je fakt, že ke zraněním dochází víc, než při jiných cyklistických soutěžích. Plyne to z toho, že čtyři závodníci jedou dohromady, s hromadným startem vedle sebe, při závodu dochází k častým kontaktům, jedou velmi náročnou trať… Je to moc faktorů najednou, které zvyšují riziko pádů,“ potvrdil Vala.

Fourcrossoví cyklisté tak ale mají po víkendu za sebou poslední letošní závod šestidílného seriálu. O jeho náročnosti svědčí i fakt, že ho letos zkusila téměř stovka jezdců. Sobotního finále se ale zúčastnila jen pětina. Z ní pak tři sportovci závod nedokončili kvůli různým zraněním.

„Nepřálo počasí, navíc už byly mezi soutěžícími velké odstupy. Takže by řadě z nich už ani vítězství nepomohlo k výraznějšímu umístění. Během sezony došlo k řadě zranění, nejčastěji zlomeninám, naraženinám. Natrženou slezinu ještě naštěstí nikdo neměl,“ dodal Vala.

Jan Antoš stráví týden na jednotce intenzivní péče na pozorování. „Mám zlomenou ruku a potrhanou slezinu. Byla to ale moje chyba. V místě, kde jsem měl přidat, abych zvládl skok, jsem šáhl na brzdy. Takže jsem šel přes řídítka. Při dalších závodech to ale budu ignorovat,“ vzkázal z nemocniční postele závodník.