Fotogalerie a výsledky z 29. ročníku Vánočního běhu ZDE

Žďárský závodník, který má kořeny právě ve Znojmě, chtěl zlomit dvaadvacet let starý rekord jedenáctikilo­metrové trati, což se mu o pár vteřin nepovedlo.

Závod to byl celkem svižný. Jak ho hodnotíte?
Je evidentní, že se blížím traťovému rekordu. Podmínky pro dnešní závody byly doslova ideální a na tuhle roční dobu hodně výjimečné. Mě osobně se ale moc dobře neběželo.

Jak to? Nevyhovuje vám profil trati?
To ani ne. Svou roli sehrálo několik faktorů. Jsem z Vysočiny, kde byla sněhová nadílka opravdu parádní, což mi hodně zkomplikovalo trénink. Navíc jsem před třemi týdny prodělal celkem těžkou chřipku. To, s čím jsem se ale nejvíce pral, byl termín závodu. V pátek ráno jít na závod je pro mě doslova ukrutné, takže jsem rád, že jsem vůbec doběhl.

Přeci jen jste defakto celý závod běžel na špici úplně sám. Nebylo by lepší běžet ve skupince?
Určitě. Když běží pohromadě skupinka běžců, je to vždy lepší. Tam jde o vítězství, ne o čas. Mě by v tomhle závodu strašně pomohla časomíra. Pokud bych ji měl před sebou, možná bych se dokázal vzchopit a ještě zrychlit.

Už jednou jste závod běžel, takže jste věděl do čeho jdete. Jaké to je vědět, že zhruba šest set metrů před cílem vás čeká ukrutné stoupání?
To je hodně individuální. Někdy vám ztěžknou nohy a ten kopec nevyběhnete, jindy ho zase vylítnete, že o tom ani nevíte. Tady je dobré, že je to z Kuchařovic lehce z kopce, takže se dají na to závěrečné stoupání trochu nabrat síly. Mě vlastně to stoupání pomohlo při mém prvním závodě, kdy jsem ho doslova vysprintoval a porazil tak mého velkého konkurenta.

Prodělal jste při letošním závodě nějakou krizi nebo se vám běželo dobře?
Dobře si mi opravdu neběželo. Začátek závodu jsem byl hodně ztuhlý a vzhledem k tomu, že v zimě nabírám pravidelně dvě kila, mohlo to také sehrát svou roli. Ale to je běžná adaptace těla na zimní období.

Přeci jen traťový rekord je nepokořený hodně dlouho. Pro běžce je to asi hodně velká motivace, že?
Jde o to. Pokud na to máte, motivace to zajisté je. Navíc, když víte, že ten rekord je tak starý. Uvidíme, co přinese příští závod. Už jsem si zjišťoval, že se běží v sobotu. (smích)