Momentálně jste ve fázi přípravy. Jak vypadá váš harmonogram tréninků?
Vzhledem k těm teplotám, které panovaly, jsem si trošičku prodloužil odpočinek. Momentálně jsem asi týden v zápřahu. Včera už jsem byl na kole někde okolo čtyř hodin. Najel jsem zhruba sto dvacet kilometrů.

Dá se předpokládat, že tréninky probíhají venku, že?
Jasně. Tohle počasí je už schůdné. Když bylo minus deset, tak se na kole moc nedá. To jsem dělal různé doplňkové sporty. Například jsem byl na horách na běžkách. Jak je kolem nuly, už se do toho dá obléct. Nemrznou ruce, ani nohy.

Přeci jenom je pořád zima. Neplánujete vyjet za tréninkem do nějaké teplejší destinace?
Uvidíme, jak to celé dopadne. Bydlím na jižní Moravě. Ta je s ohledem na počasí docela příznivá. Samozřejmě mořský vzduch je pro trénink příznivý, ale uvidíme, kdy přijde materiál. Takže jak budeme kompletně vybavení, sedneme si a probereme eventuální možnosti.

Když se vrátíme ještě k loňské sezoně. Jak moc úspěšná z vašeho pohledu byla?
Ze svého pohledu beru sezonu jako úspěšnou. Vyhrál jsem okolo třiadvaceti závodů, což je lepší číslo než v posledních dvou letech. Samozřejmě těch úspěchů mohlo být víc. Některé závody se nepovedly. Ale obecně vzato jsem spokojený.

Narážíte například na republikový šampionát v cyklokrosu?
I tenhle závod tam patří. Výkonnost jsem měl na to bojovat o elitní desítku. V Uničově jsem neměl štěstí, ale to ke sportu patří. Dneska se na to dívám s úsměvem. Uvidíme, jak se mi podaří připravit na další sezonu.

Svoje jméno jste loni spojil se znojemským Focusem. Jak vidíte vlastníma očima vzájemnou spolupráci?
S šéfem Janem Fialou jsme vrstevníci a dokážeme si ve spoustě věcí vyhovět. Spojení funguje docela dobře. Jsme neoficiálně domluvení na další spolupráci v horizontu tří let. U mě to bude hodně záležet na zdraví. Pokud dovolí, závodit budu.

Přeci jenom není moc tradiční, že šéf stáje je zároveň i závodníkem. Kdybyste měl Jana Fialu jako trenér ohodnotit. Jak by klasifikace vypadala?
Závodník byl vždycky dobrý. Docela mu to pálilo. Několik let mi vynikajícím způsobem rozjížděl spurty, aniž bych mu musel cokoli říkat. Dokázal jet hodně vysoké tempo, když bylo potřeba sjíždět úniky. Bohužel je teď v roli manažera týmu a má hodně práce. Tím pádem mu na trénink nezbývá moc času.

Máte už jasno o termínovce na nadcházející sezonu?
Jasno už máme. Všechno bude záležet na tom, kdy dorazí materiál. Zatím se to trošku zpožďuje. Teď jsme měli jet už první závod, ale ten bude zrušený. Začneme tak za pár týdnů prvním podnikem rakouského poháru a pak tradičním domácím mítinkem Brno-Bíteš-Brno.

Do Focusu v zimě přišlo hned několik mladých talentů české cyklistiky. Cítíte potřebu mladým předávat zkušenosti?
Pokud má člověk, který je na druhé straně, zájem o mé informace, rád mu je předám. V loňské sezoně jsme to takhle měli s Lubomírem Petrušem a fungovalo to. Zkrátka mladým se pokusím zkušenosti předat a s těmi staršími uděláme všechno pro to, abychom dosáhli co nejlepších výsledků.

V závěru loňské sezony se ve spojitosti s vaším jménem mluvilo hlavně o cyklokrosu. Jak to bude letos?
Jsme domluvení, že nějaké závody pojedu, ale budu to trochu omezovat. Za prvé bude o něco více náročnější silniční sezona, za druhé si počkám, až zamrzne a závody budou trochu rychlejší. Vidím to tak, že si v listopadu dám trochu oraz a připravím se na závěr.

Kdy vás uvidí znojemští fanoušci cyklistiky na nějakém závodě v okolí?
Určitě to bude Vinařská padesátka. To je závod se skvělou kulisou, dobrým obsazením a skvělým organizačním zajištěním. Rád se do Šatova vracím. Dále mám v programu také kritérium, které se pojede v centru města.