Nový český rekord ve slalomu na vodních lyžích padl o víkendu na rybníku v Oleksovicích. Postarala se o něj hned v úvodu sezony Martina Zlatohlávková z Neratovic, která vylepšila svůj výkon z roku 2006. Hodnota českého rekordu je nyní   čtyři a půl bóje na dvanáctimetrovém laně v rychlosti  55 kilometrů za hodinu.

Jak  disciplína slalom na vodních lyžích vůbec vypadá?
Principem slalomu je objet šest bójek. Člun postupně zvyšuje rychlost o tři kilometry. U žen je maximum pětapadesát kilometrů za hodinu. Jak této rychlosti dosáhne, tak se postupně zkracuje lano. Závodíte, dokud nespadnete. Já jsem zkrátila lano z osmnácti metrů na šestnáct, pak na čtrnáct, na třináct a na dvanáct metrů.
Na dvanáctimetrovém laně jsem objela čtyři a půl bójky. Loď musí jet přesně středem mezi bójkami. Ty jsou od středu vzdáleny jedenáct metrů. Takže když jsem objela bóje na dvanáctimetrovém laně, už jsem na vodě ležela, protože mám jenom 157 centimetrů.

Tímto výkonem jste vylepšila vlastní český rekord z roku 2006. Ten měl jakou hodnotu?
Bylo to tři a půl bóje na dvanáctimetrovém laně. Takže letos jsem se zlepšila o jednu bójku.

Připravovala jste se nějak speciálně na tento rekord?
Kromě slalomu zahrnuje vodní lyžování ještě skok a triky, které mám nejraději, protože na ně mám vhodnou postavu na rozdíl od slalomu. V Oleksovicích to byly první závody sezony.  A jak to bývá, tak nad slalomem jsem nějak nepřemýšlela. Říkala jsem si, že je pojedu v pohodě, je to první závod sezony a času mám ještě dost. Pak najednou bum a udělala jsem rekord. Bylo to pro mě docela překvapení.

Jak jste na tom v dalších dvou sportovních disciplínách?
Tam také držím české rekordy.

Kolik bylo v Oleksovicích závodníků?
Dohromady nás  bylo šedesát. Mnoho lidí bylo z Běloruska a Ukrajiny, kde mají velkou členskou základnu.

Kdy vás můžeme na rybníku v Oleksovicích opět vidět?
Jezdím sem pravidelně každý rok, protože zde začínáme sezonu. Jen jednou jsem vynechala, když jsem dělala státnice. Je tam nejlepší voda na slalom v Česku. Je měkká a velmi dobře se na ní slalom jezdí. Kdo si udělá rekord, tak je to většinou právě v Oleksovicích. Letos v srpnu se zde bude ještě konat závod ve slalomu.

Jak jste se k vodním lyžím dostala?
Od pěti let jsem závodila na zimních lyžích. Trénoval mě Petr Veselý, který se zároveň věnoval i vodním lyžím a dostal mě k nim. Do patnácti let jsem dělala obě disciplíny dohromady. Pak už jsem se kvůli časové náročnosti musela rozhodnout, které lyže si vyberu. Kvůli teplu jsem dala přednost vodním lyžím.

Jsou si nějak podobné zimní a vodní lyže?
V začátku je dobré, když děti stály na zimních lyžích a zkouší vodní. V podstatě je to ale něco jiného. Na zimních lyžích se člověk opírá o nohy, kdežto na vodních lyžích se drží za ruce. Třeba Šárka Záhrobská vůbec nemohla vyjet na vodních lyžích. Vyjet z vody a postavit se na lyže je to nejtěžší. Udržet se pak na vodě je už legrace.