Dvojice dojela do cíle s více než čtyřminutovým náskokem před další skupinou. „Závodilo se už od začátku. Ondra Fojtík vsadil na sólový únik. Zhruba deset kilometrů jel sám asi s třičtvrtěmi­nutovým náskokem. Foukal vítr a nevyplatilo se jet sólo. Dostihl jsem ho a spolupracovali jsme. Většinu závodu odtáhl on, protože já jsem se šetřil na závěrečný dojezd, který je hodně technický," přiblížil Spěšný.

Šestatřicetiletý vítěz je z Plzně. Řadu let trénuje špičkového českého bikera Ondřeje Cinka. Sám byl 14. na mistrovství světa a 7. na mistrovství Evropy. Spolu s nimi byl v úniku znojemský cyklista Jiří Mikulášek. V první čtvrtině trati ho ale potkala neuvěřitelná smůla, praskla mu řidítka, vyboural se a celý podřený a pohmožděný se vrátil předčasně do cíle.

„Naštěstí jsem jel až za těmi dvěma, takže se nemohlo stát, že by přes mě přepadli. Jelo se mi velice dobře, cítil jsem, že jsem dobře připravený. Škoda, myslím, že bych dojel třetí. Je to zákon schválnosti, když se cítíte dobře, tak se něco stane. Já už to tak beru," poznamenal smolař Vranovské Pohádky, který minulý týden vyhrál závod horských kol v Dalešicích. Podobná nehoda už se mu stala dříve. „Zažil jsem, že mi praskl představec, a to dopadlo daleko hůř," dodal Mikulášek.

Podřený dojel do cíle i jeho oddílový kolega Martin Vojtěch. „Udělal technickou chybu a kvůli tomu spadl. Jinak jel ale dobře, na to že měl předtím zdravotní problémy," přiblížil Mikulášek. Jeho tým myslel na vítězství v týmech. „Je tady menší konkurence týmu než na Znovín Cupu, měli jsme na to vyhrát," podotkl.

O třetí místo mohl bojovat i teprve sedmnáctiletý Vojtěch Toman z Olbramkostela. Ještě na hrázi vranovské přehrady vedl skupinu, která jela za dvojici uprchlíků. Ve stoupání z Vranova nad Dyjí do Lančova ale musel měnit děravou duši. „To se mi ještě třikrát namotal řetěz," krčil rameny cyklistický junior závodící v mužské kategorii. Nakonec dojel čtrnáctý se zhruba sedmiminutovou ztrátou za skupinou, kterou musel nedobrovolně opustit.

Kameraman točil s bosýma nohama

Trať Vranovské Pohádky vede kolem vranovské přehrady. Zajímavostí ale také neoblíbeným místem cyklistů je brod přes řeku Želetavku. Najdou se jedinci, kteří ho zvládnou přejet na kole. Většina závodníků ho ale přeběhne s kolem v ruce. „Brod je nepříjemný v tom, že vám ve studené vodě ztuhnou nohy a pak následuje těžký dlouhý výjezd nahoru. Je to nejhorší místo na trati," zhodnotil Spěšný.

Jeden ze závodníků si letos v brodu přivodil hlubokou tržnou ránu. „Nemáte někdo náplast? Chci to dojet, to se zašije potom," křičel, když vyjel z brodu. Koleno mu pomáhal ošetřit redaktor České televize, posléze dorazil i kameraman. Ten ve zmatku, který nastal, zapomněl u brodu boty a celý zbytek reportáže tak točil s bosýma nohama.

Závod sledoval a posléze předával ceny cyklistům známý herec Miroslav Táborský. „Vloni i závod jel. Skončil asi třetí od konce. „Netušil, že tady máme takové kopce. Letos ale i vloni závodil jeho syn," prozradila jedna z pořadatelek. „Nemohl jet, protože si na chalupě pořezal nohu motorovou pilou," dodal s úsměvem další z organizátorů.

Závod má za sebou už sedmý ročník. Na start se postavilo 204 závodníků. Pořadatelé zvažují změnu místa startu. Z kempu Pohádka u Lančova by se rádi přestěhovali na pláž vranovské přehrady.