Jakoby tříkolky soutěžily se závodními koly. S podobným handicapem musí bojovat znojemští jachtaři v Českém poháru. Organizátoři totiž do stejné kategorie zařadili rekreační kajutové lodě spolu se sportovními speciály. Ty přitom mají zhruba poloviční hmotnost, ale stejnou plochu plachet. Body do poháru se navíc započítávají tak, že zvýhodňují jachtaře z velkých, především pražských klubů.

Přesto posádka Yacht Clubu Znojmo vedená kapitánem Eduardem Procházkou bojuje před posledním závodem o stupínek nejvyšší. A i když jde o možnost spíše teoretickou, šance před víkendovou regatou stále žije. „Ze zhruba dvaceti pohárových závodů se započítává jen pět nejlepších umístění. Ta jsou navíc bodována podle počtu lodí, které konkrétní závod jely. Před námi je momentálně jediný sportovní speciál, který odjel jen čtyři závody. Pokud by teď o víkendu nejel, nebo třeba nedojel, tak v Českém poháru zvítězíme my. Na rekreační kajutové lodi. Přitom v zahraničí jsou to dvě zcela oddělené skupiny. Je to podobné, jako by s cyklisty vyrazila na trať motorka,“ zlobí se kapitán znojemské lodi.

Ten se svou letos novou lodí Snowy III. bodoval, kam přijel. Pokud nedojel přímo první, bral nejhůře druhé místo. „A to vždy právě za sportovní lodí. V naší třídě jsme letos neměli konkurenci. Dík za to patří mému bývalému kapitánovi Igoru Štěrbovi, který mi hodně pomohl s nastavením lodi. Každé nové plavidlo se totiž musí nejprve dobře nastavit, třeba stěžeň, plachty a podobně. S nákupem nové plachty - genakeru – mi zase pomohla Autodoprava Tunka. A bez rodiny by to už vůbec nešlo. Však taky na závody jezdím se svými dvěma syny – Ondřejem a Janem – skoro každý druhý víkend,“ říká Procházka.

Rodinný tým s novou lodí polské výroby s označením Saturn 720 jen těžko hledal přemožitele. „Na Nových Mlýnech dojeli na prvních třech místech tři lodě ze znojemského jacht klubu. Za námi byl Marek Podolský a třetí Jan Vítoň. Domácím se to moc nelíbilo,“ usmívá se jachtař.

Minulý víkend pak skončilo na dálkové šestihodinové plavbě po Vltavě přímo v Praze trio Procházků druhé. Před nimi opět bodoval jen soutěžní speciál. „Je to k vzteku. Asi znovu začnu jezdit hlavně do zahraničí, kde proti sobě jezdí lodě stejné třídy. Přitom právě posádky jachet z vranovské přehrady mají v Česku dobré jméno. Úroveň soutěží kajutových lodí se u nás velmi zvedla. A není to jen o samotném sportu, ale i o dění kolem vody,“ tvrdí Procházka.

Když přijedou znojemští sportovci třeba na závody na Slapy, tak musí za spuštění i vytažení lodě z vody zaplatit tisíc korun. „Další tisícovka je startovné, dva tisíce dáme za dopravu. Pak nám nechtějí prodat ani pivo, že prý je jen pro členy jejich klubu. To na Vranově spouštíme lodě přespolním soutěžícím zadarmo, máme pro ně nachystané občerstvení, jídlo, pití a večer i hudbu. A navíc se u nás i lépe plachtí,“ dodává kapitán lodi.

Poslední úspěchy Eduarda Procházky

2008
• Orlík, Radava
Mistrovství ČR 2008 ⋌ 3. místo
2009
• Vranovská přehrada
Cukrovarská regata ⋌ 1. místo
• Vranovská přehrada
Jarní závod ⋌ 2. místo
• Vranovská přehrada
Dálková plavba ⋌1. místo
• Vranovská přehrada
Gagan cup ⋌ 2. místo
• Vltava, Praha
Dálkový závod ⋌ 1. místo
• Slapy
Mistrovství Slap ⋌ 1. místo
• Nové Mlýny
Burčáková regata ⋌ 1. místo