Znojemský šachový festival byl zároveň úvodním podnikem Czech tour a uskutečnil se pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Ing. Stanislava Juránka a starosty města Znojma Ing. Petra Nezvedy.

Turnaj byl zahájen otevřeným přeborem Jihomoravského kraje. Ten vyhrál ukrajinský velmistr Sergejev před Bělorusem Kačetkovem a brněnským Vyskočilem. Ten se jako nejlepší domácí šachista zároveň stal i krajským přeborníkem.

Mládí vs. stáří

„Na startu prvního šachového turnaje se sešlo celkem padesát hráčů. Tím nejmladším byl Roman Odvárka ze Znojma, kterému ještě nebylo šest let a tím nejstarším byl sedmaosmdesátiletý Spilka,“ popsal složení startovního pole jeden z organizátorů Jan Dočekal.

V pátek pak proběhl turnaj mládeže, kde se překvapivým vítězem stal Hofírek, jenž startoval v kategorii desetiletých. Ve večerních hodinách zase proběhl bleskový turnaj, kterého se zúčastnilo šestatřicet hráčů.

Tím nejlepším byl Jirka z pražských Bohemians. Ten za sebou nechal ukrajinského šachistu Sergejova a jeho reprezentačního kolegu Šilova.
V sobotu pak proběhlo finále Poháru České republiky v rapid šachu.

Suverénním vítězem poháru se stalo družstvo Staré Město. Druhé místo obsadilo favorizované družstvo Turnova a třetí Zlín.

Zároveň bylo zahájeno i otevřené Mistrovství České republiky v rapid šachu žen Znojemská královna, které skončilo v neděli.

Proto se zraky šachových nadšenců upíraly k turnaji dívek, Znojemské královničce. „Dívčímu turnaji suverénně dominovala Nataša Richterová, která nepoznala za celý turnaj hořkost porážky,“ vyzdvihl umění nadějné šachistky Doležal.

Vítězkou již zmiňované Znojemské královny se nakonec stala mezinárodní mistryně Worek z Polska. Na pomyslný stříbrný stupínek si stoupla Baryte z Litvy a třetí skončila slovenská šachistka Mrvová. Mistryní České republiky se stala Kulovaná.

Pražští junioři

Nejdelším turnajem, který se v rámci festivalu konal, byl sedmikolový Open FIDE. Ten se hrál od čtvrtka do neděle. Vítězem se stal pražský junior Klecker, před znojemským šachistou Dvořákem a dalším pražským juniorem Jančaříkem.

Festival byl zakončen Mistrovstvím České republiky v bleskovém šachu družstev.

Suverénním vítězem se stalo extraligové družstvo Turnov. Druhé místo obsadilo družstvo Starého Města a bronz získal Duras Brno. Domácí družstvo SPgŠ a gymnázium Znojmo obsadilo sedmnáctou příčku.