Malou náplastí může být účast vzpěrače Jiřího Orsága, který se ve Znojmě narodil. „Žil jsem tam jen do dvou let, pak jsme se odstěhovali na Valašsko. Na Znojemsko občas jezdím, a to konkrétně do Tasovic, kde mám prarodiče a strýce s rodinou," vysvětlil své vazby na znojemský region třiadvacetiletý vzpěrač.

Účast na olympiádě si vybojoval již v dubnu na mistrovství Evropy v turecké Antalyi v kategorii nad 105 kg, kde získal stříbrnou medaili v nadhozu a vylepšil si svůj vlastní český rekord.   Zároveň si tak splnil svůj velký sen.

Talentovaný borec je už kvůli technické poradě v dějišti her, i když první ostrý start ho čeká příští týden v úterý. Finále začíná v sedm hodin večer a Orság je českou medailovou nadějí.  „Teď už jsem kousek od toho, abych si ten sen splnil a prožil si to," řekl vzpěrač pro ČTK.  Zároveň zavzpomínal na pocity, jež ho provázely ve chvíli, kdy si účast v Londýně zajistil. „Byla to euforie. Jakmile jsem si uvědomil, že to místo na olympiádě mám, bylo to opravdu super," přiblížil.

V Londýně se pečlivě připravuje už od 23. července  na svůj první olympijský start. „Týden budu ještě trénovat a udržovat intenzitu, ten další už se jen lehce rozcvičím a pak už na plac. Ještě je co dolaďovat, ale myslím, že vše je na dobré cestě. Snad to bude dobré," konstatoval Jiří Orság.

Do Londýna si přivezl vládním speciálem i jeden talisman, který mu má dodat kuráž na životní závod. „Mám s sebou plyšáka od přítelkyně," prozradil mladý silák. Navíc ho z Valašska přijede podpořit maminka se sestrou a ze Skotska přiletí jeho bratr.

Český reprezentant Jiří Orság, který se narodil 5. ledna 1989, začal se vzpíráním v jedenácti letech ve sportovním klubu TJ Sokol Nový Hrozenkov pod vedením jmenovce Františka Orsága. V roce 2003 přešel do Sokola Karolinka.

Od roku 2004 se začal pravidelně účastnit juniorských závodů a úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Na juniorských mistrovstvích světa získal šesté místo v roce 2006, o rok později už slavil první životní medaili z juniorského MS (bronz) i ME (stříbro). V roce 2008 přidal další stříbro na ME juniorů a to samé dokázal i v sezoně 2009. Zároveň ve stejném roce jako dvacetiletý získal osmé místo na seniorském mistrovství světa.

V roce 2010 vybojoval stříbro na ME do 23 let a šesté místo na ME seniorů. Obrovský úspěch přišel loni v dubnu na seniorském ME v ruské Kazani, kde pro Česko získal seniorskou medaili po dlouhých jedenácti letech. Navíc dodatečně se po diskvalifikaci původního vítěze Dmitrije Lapikova posunul na nejvyšší příčku.

Na Rusko navázal Orság v září na Mistrovství Evropy do třiadvaceti let v Rumunsku, kde získal zlato v nadhozu a ve dvojboji. V listopadu se nemohl kvůli zranění zúčastnit MS v Paříži.  Olympiádu si tedy vybojoval až na dubnovém ME v Turecku, kde skončil druhý v nadhozu.  V olympijském dvojboji byl celkově pátý, v trhu devátý.