Po startu čeká na vodáky třicetikilometrová trať, která vede po moři kolem ostrovů sousedících s Benátkami. Následuje plavba nádhernými spletitými kanály v Benátkách určeným gondolám a otevřeným ostatním plavidlům jen v tento jeden den v roce. Po necelých třech hodinách plavby míří dračí loď i se znojemskými kanoisty za povzbuzování velkého množství diváků po kanálu Grande do cíle, který je nedaleko náměstí Svatého Marka.

„Ač jsme vyjížděli ze zadních pozic, dojeli jsme mezi úplně prvními. Vzhledem k různým druhům plavidel se nejedná o klasický závod, přesto se ale jedná o poměrně náročnou jízdu,“ popsal Štěrba.

Ilustrační foto.
Tasovice chtějí pokořit milník. Bojují o nejlepší umístění v historii

Už ke startu vyrážela dračí loď z pevniny vzdálené zhruba sedm kilometrů a i cestou zpět z cíle musela projet otevřené moře a kanál della Giudecca, kde jezdí velké lodě i několikapatrové trajekty. Nízká dračí loď se tak musela vypořádat s několikametrovými vlnami. „Bylo až neuvěřitelné, že jsme se zde nepotopili, když víme, jak málo stačí dračí lodi k potopení ve vlnách. Kdybych tam nebyl přítomen, nevěřil bych, že se takové vlny dají zvládnout,“ hlesl šéf znojemských kanoistů.

Devět znojemských závodníků pádlovalo v posádce velké, dvacetimístné dračí lodi. Její výpravu organizoval Český svaz dračích lodí společně s hlavním partnerem výpravy společností EFG Group, v jehož dresech Češi startovali. „Jedná se o nádhernou vodáckou akci. Je to životní zážitek pro všechny účastníky,“ přiznal Štěrba.

Vogalonga symbolizuje a odkazuje na dobu, kdy Benátkami proplouvaly lodě a plavidla poháněna jen lidskou silou. Moderní motorové čluny mají totiž vliv na statiku tohoto nádherného města na moři. Letos v druhé polovině května se jel už čtyřiačtyřicátý ročník.
Ze Znojma startovali: Petr Štěrba, Marek Beneš, Jan Šalamoun, Jan Zahradník, Jan Marek, Ota Rohovský, Hana Rohovská, Natálie Štěrbová a Pavlína Štěrbová.

Vůdcovské duo hokejových Orlů - trenér Miroslav Fryčer a sportovní manažer klubu Rostislav Dočekal.
Přestavba u Orlů: přišlo pět zámoských hráčů. Nebyla jiná možnost, tvrdí Dočekal