Plavečtí borci změřili své síly v padesátimetrovém bazénu městské haly. Ze znojemských závodníků podali skvělé výkony už tradičně Michal Rubáček a Květoslav Svoboda. Austria mítinku se zúčastnilo celkem devět set padesát závodníků ze sto dvaceti plaveckých klubů. Jako nejlepší motýlkář se představil Michal Rubáček, který v triumf proměnil všechny své tři motýlkářské starty.

Nejprve nedal soupeřům šanci na trati padesát metrů motýlek, kdy časem 24,7 vyrovnal český národní rekord. Vládl ale i na dvojnásobné trati, kterou zaplaval za 54,96. Pro třetí nejcennější kov pak dohmátl v čase 2:04,0 na dvě stě metrů motýlek, a završil tak pomyslný zlatý hattrick. Jako doplňkovou disciplínu pak Rubáček plaval ještě čtyři sta metrů kraul, skončil na šesté příčce (4:02,07).

„Závody ve Vídni jsou pro nás dlouholetou tradicí. Je tu výborná konkurence. Navíc na padesátce motýla jsem vyrovnal český rekord a tím pádem i svůj osobák. Jsem naprosto spokojený,“ přiznal Michal Rubáček. Rubáčkův oddílový kolega Květoslav Svoboda měl na programu dokonce pět disciplín. V nich se čtyřikrát prosadil mezi nejlepší tři závodníky. Na kraulové dvoustovce si doplaval pro stříbro (1:51,2), stejné umístění zaznamenal i na dvojnásobné trati (3:56,54).

Ke dvěma stříbrům pak ještě navíc přidal dvě bronzové medaile, a to v závodech na dvě stě metrů znak (2:05,8) a dvě stě metrů motýlek (2:05,1). V posledním, stometrovém polohovém závodě, skončil pátý s časem 59,9 sekundy. „Plavalo se mi dobře, hodně dobrý pocit mám i z časů. Byl jsem dvakrát druhý a dvakrát třetí, takže určitě panuje spokojenost,“ zhodnotil své výkony ve Vídni Svoboda. „Květoslav plaval výborně. Co se týče výsledku, myslím, že se posunul zpátky na své dobré výkony,“ pochválil znojemskou plaveckou jedničku trenér Jiří Kyněra. Nezapomněl ale ani na druhého ze svých úspěšných svěřenců.

„Michal zaplaval skvěle padesátku motýlka, sám z toho byl překvapený, že vyrovnal český rekord. Stovka se mu taky povedla. No a dvoustovku plaval s rezervou, protože jel až do poslední padesátky na vítězství. Vyhrál všechny své tři motýlkářské starty, což je super výsledek,“ nešetřil slovy chvály šéftrener plavců Kyněra. Třetím znojemským medailistou byl z motýlkářské stovky bronzový Martin Havlík. V závodě na dvě stě metrů motýlek pak obsadil pátou příčku. Ondřej Čermák se probojoval do B finále závodu na čtyři sta metrů volný způsob, kde skončil pátý, na znakové stovce pak šestý. Marek Polach se v B finále na sto metrů znak umístil na šestnácté pozici.

Mezi juniory bodoval pátým, osmým a devátým místem Marek Jelínek. V žákovských kategoriích dosáhli solidního umístění i další znojemští plavci Březina, Grossberger, Karaščáková, Svoboda, Trávníčková, Zavadil a Hrušková. Už v sobotu třetího května odlétají plavci na desetidenní soustředění na Kypr.

JAROSLAV ŠULA TEREZA JELÍNKOVÁ