V okolích hotelů ve Znojmě a v Hatích se už od počátku týdne pohybují mladí hokejisté v typických sportovních kompletech v národních barvách, město křižují také hokejoví scouti. Ti dobře vědí například o kvalitách mladého ruského útočníka Mikhaila Grigorenka, který v sezoně nastupuje v kanadském Quebecku. Na další ve Znojmě zaměří svůj ostříží zrak.

Hotel Prestige nabídl své služby hokejistům Švédska a Lotyšska. „Dohromady u nás bude asi devadesát lidí. Jídelní lístek jsme posílali předem ke schválení podle jejich požadavků. Švédům například děláme hodně ovesných kaší nebo švédské masové kuličky, což je jejich národní jídlo. Je to mleté maso se smetanovou omáčkou a brusinkami,“ řekl provozní hotelu Prestige Miroslav Juříček.

Tři další celky budou mít zázemí v hotelu Savannah u hranic s Rakouskem.

Zaplnili hotel

„Ubytováno je u nás přibližně devadesát hokejistů a členů jejich týmů. Vyžadovali především samostatná lůžka, což vychází na šestašedesát pokojů. Zbývá nám desítka pokojů pro ostatní hosty, ale už nyní jsme zcela obsazeni,“ sdělil ředitel hotelu Luboš Doležal.

Pro regeneraci mohou hokejisté využít zdarma zázemí jako například saunu či výřivku. „Jinak jsme nemuseli připravovat žádné speciality. Jídelní lístek jsme samozřejmě také řešili přes hokejovou federaci a je předem schválený,“ dodal Doležal.

Na zajištění hladkého průběhu šampionátu se ve Znojmě podílejí desítky lidí. Od řidičů, přes členy ochranky až po zdravotnický personál.

„Zaměstnali jsme kolem sto dvaceti lidí ze Znojma. Zajišťujeme fungování organizačního a press centra, ochranku, zdravotnice, zdravotní záchrannou službu, prádelnu,“ informoval člen organizačního výboru Petr Veselý.

Ošetřovatelky poskytla Vyšší odborná škola zdravotnická.

„Denně jsou na stadionu k dispozici dvě studentky naší školy. Jsou to druhačky, mají za sebou první pomoc a jsou připraveny poskytnout ji přímo na stadionu. Samozřejmě má navíc každý tým svého lékaře,“ řekl ředitel školy Karel Pigl.

Zajdou i na víno

Když nebudou mít hokejisté a jejich týmy starosti se hrou, budou se i bavit. Navštíví například sklep Znovínu Znojmo v Louckém klášteře.

„V neděli večer má sklep zamluvená osmdesátka účastníků šampionátu. Měli by přijít lidé z vedení všech mužstev. Nabídneme jim to nejlepší z naší produkce, včetně ledového vína a jsme připraveni jim kromě řízené degustace ukázat i sklepy,“ přiblížil pracovník Znovínu Karel Matula.

Za dobrou vizitku města označil pořádání části šampionátu ve Znojmě starosta Vlastimil Gabrhel. „Znojmo je město plné sportu. Daří se tu například plavání, hokeji i fotbalu. Je velmi dobré, že k tomu přihlíží i hokejový svaz a přišel s myšlenkou uspořádat zde tento významný šampionát,“ uvedl starosta.

Turnaj podle něj přispěje dobrému jménu města. „Může to mít svůj význam pro turistický ruch, ale ten bude spíše okrajový. Důležité je, že vedle samotných mladých mužstev přijedou jejich velké doprovodné týmy, scouti a další návštěvníci. Znojmo tím získá na dobré pověsti,“ uvažoval.

Zda bude mít radnice s šampionátem nějaké náklady, není podle Gabrhela ještě uzavřené. „Museli jsme dodržet určité podmínky, na stadionu zůstává delší dobu led. Je docela dobře možné, že město nebude muset doplácet nic, na druhé straně přiměřený příspěvek ze strany města by vzhledem k významu akce byl vynaložený na správnou věc,“ dodal.

Ve Znojmě startuje hokejový svátek

Mladí hokejisté chystají formu na mistrovství.Znojmo - Fotografování týmů, poslední uklízení prostor stadionu, akreditace novinářů, organizačních pracovníků, rozhodčích, scoutů, navážení různého materiálu a také tréninky mládežnických reprezentací. Tak vypadal včerejší den před zahájením mistrovství světa hokejistů do osmnácti let na znojemském zimním stadionu. Ve Znojmě se koná vůbec poprvé.

„Máme vše připraveno na úvodní vhazování, takže mistrovství může začít. Ve Znojmě to probíhá jako na každém turnaji, kde se potkávají reprezentační výběry. Žádný zásadní problém se neobjevil,“ hlásil organizační manažer mistrovství světa Karel Hornický.

Dnes ve čtyři hodiny odpoledne bude šampionát osmnáctiletých oficiálně zahájen. „Hlavní slovo by měl mít starosta Znojma a šampionát zahájí zástupce IIHF Hannes Ederer,“ přiblížil Hornický.

Po slavnostním zahájení hraje první zápas Rusko proti Lotyšsku. Od osmi hodin se poté střetnou reprezentace Německa a Švédska. Pátý tým, Švýcarsko, který hraje ve Znojmě základní skupinu, má ve čtvrtek volno.

„Majitelé permanentních vstupenek klubu Orli Znojmo budou mít vstup na úvodní den šampionátu zdarma. Stačí, když se u vchodu prokáží permanentkou z letošní sezony,“ informoval mluvčí českého hokejového svazu Zdeněk Zikmund.

Ve Znojmě odehrají mladí hokejisté patnáct zápasů. Díky postupu brněnské Komety do finále play-off se mohou znojemští diváci těšit i na zahajovací utkání Česka. Ve Znojmě se utká v pátek od tří hodin odpoledne s Dány.

Turnaj osmnáctiletých láká velké množství scoutů, kteří pozorují nadějné hráče pro draft. Už při přípravných utkáních bylo vidět mnoho chlapíků s tužkami a bločky, píšících si poznámky. Kromě nich do Znojma zavítají novináři z celého světa.

„Bylo akreditováno kolem padesáti novinářů a dvaceti fotografů. Jsou z mnoha evropských zemí i ze zámoří,“ sdělil vedoucí znojemského tiskového centra Lukáš Peroutka.

Zápasy bude také vysílat Česká televize. „Všechny zápasy českého týmu bude vysílat přímým přenosem Česká televize. Navíc bude vyrábět čtyři přenosy pro ruskou televizi,“ zmínil Peroutka.

První přípravy na mistrovství začaly ve Znojmě před třemi měsíci. „S přípravami jsme začali už někdy koncem roku. Zjišťovali jsme, jestli jsou tady vhodné podmínky pro konání této akce. Intenzivně kolem toho běhám po skončení sezony znojemského týmu. Poslední tři týdny už byly hodně hektické,“ podotkl manažer znojemských Orlů a člen organizačního výboru mistrovství světa Petr Veselý.

Jeho slova potvrzuje i Hornický. „Je to nekonečná mravenčí práce, která není moc vidět. Musí se všechno dovézt a připravit od navezení balíků vody pro hráče až po dopravu managementu, funkcionářů, kteří se přijedou podívat na zápasy,“ dodal.

Lidé si mohou na celý šampionát, který ve Znojmě končí 20. dubna, koupit permanentku za šest set korun. Denní vstupné pak činí sto korun.

Čeští hokejisté skončili loni osmí. Pokud by letos nehráli ve skupině o záchranu, která se koná ve Znojmě, byl by to pro ně velký úspěch. Jedinou medaili mají Češi z roku 2002, kdy získali bronz.

MS U18 Znojmo - Základní část

čtvrtek 12. 4.

Lotyško Rusko 16:00

Německo Švédsko 20:00

pátek 13. 4.

Česko Dánsko 15:00

Švýcarsko Lotyšsko 19:00

sobota 14. 4.

Rusko Německo 14:00

Švédsko Švýcarsko 18:00

neděle 15. 4.

Lotyšsko Švédsko 18:00

pondělí 16. 4.

Německo Lotyšsko 16:00

Rusko Švýcarsko 20:00

úterý 17. 4.

Švédsko Rusko 16:00

Švýcarsko Německo 20:00

středa 18. 4.volný den

19. 4. a 20. 4. zápasy o udržení