V uplynulém víkendu startovali motocykloví jezdci v posledním letošním závodě mezinárodního Mistrovství České republiky silničních motocyklů. Na startu závodu, který se jel pod názvem Memoriál Jaroslava Huleše, nechyběl ani stálý účastník kategorie Superstock 1000, znojemský rodák Zdeněk Brabec.

Samotný podnik provázela řada nesnází způsobených především počasím. Místo slibovaného babího léta čekalo na závodníky deštivé a velmi chladné počasí. Protože ve čtvrtek pršelo celý den, závodníci nemohli ani vyjet na trať k volným tréninkům, které se tak konaly pouze v pátek dopoledne. Ani tyto lapálie však znojemského jezdce nedokázaly znechutit.

V prvním kvalifikačním tréninku, který se jel v sobotním dopoledni, si Zdeněk Brabec dokázal vyjet sedmou pozici, hned za účastníkem amerického mistrovství Superbike AMA Přemkem Glinzem. Ani sobotní odpoledne se úplně nevyhnulo dešti, který zástupci znojemské stáje Caine Eagle Racing znemožnil zlepšení kvalifikačního času.

Výsledkem obou kvalifikačních jízd tak bylo osmé místo na startovním roštu. Před posledním mistrovským závdeom patřilo Zdeňku Brabcovi sedmé místo v celkovém hodnocení. Měl však pouze jednobodový náskok na Iva Duchoně z brněnského týmu IV Racing.

Jednoznačným cílem posledního letošního podniku tak bylo udržet v závodě nejbližší soupeře z tabulky za sebou a potvrdit svoje umístění v konečné tabulce. Proti Duchoňovi měl Zdeněk Brabec příznivou bilanci. Duchoň dokázal Brabce porazit pouze na závodech v Hungaroringu, na všech zbývajících tratích byl úspěšnější znojemský jezdec.

„Ivo i všichni ostatní soupeři, kteří by mohli ohrozit moje sedmé místo v tabulce, stáli na startovním roštu za mnou, takže porazit je byla moje povinnost. Ukázalo se však, že o to větší nápor to byl na psychiku. Můj cíl byl ale v Brně jednoznačný – udržet sedmé místo. A tomu jsem podřídil vše,“ přiblížil Zdeněk Brabec strategii, kterou s týmem připravili ještě před startem závodu. V samotném závodě se Zdeňku Brabcovi skvěle povedl především start. „Odstartoval jsem skutečně výborně, v posledních závodech se mi starty povedly vždycky,“ pochvaloval si znojemský jezdec začátek závodu.

Pouhý dobrý start mu ale rozhodně nestačil. „Chtěl jsem se pokusit svést souboj o lepší umístění s Lukášem Fejtem a Přemkem Glinzem, kteří jeli přede mnou. Ale nastal problém s obutím motocyklu. Do závodu jsem totiž zvolil zadní pneumatiku střední tvrdosti, jenomže ta kvůli chladnému počasí v zatáčkách hodně klouzala. Nakonec jsem byl rád, že jsem udržel osmé místo až do cíle, zezadu na mě dotíral Michal Fojtík z IV Racingu,“ oddechl si po závodech Brabec.

Osmé místo nakonec opravdu udržel a do celkového hodnocení si připsal osm bodů. V pětadvacetičlenném poli motocyklových závodníků kategorie Superstock 1000 tak Brabec potvrdil sedmou příčku. Mistrovství České republiky třídy Superstock do tisíce kubických centimetrů vyhrál Prager na YamaZe před druhým Urbancem na Suzuki. Bronzovou medaili získal Čermák na Yamaze. Zdeněk Brabec skončil se svojí Yamahou sedmý.