Chvíle soustředění, dlouhý rozjezd, nájezd na rampu, někdy až desetimetrový let a nekontrolovatelný pád do vody. Tak to bude v sobotu vypadat na přímětické Kaolince. Bude se zde totiž konat už šestý ročník Zrakvise aneb skoků do vody.

Klání, které se v posledních letech těší stále větší oblibě, přitom vzniklo celkem nevinně. „Před několika lety jsme jako mladíci na sebe dali dvě cihly, přes ně prkno a začali skákat. Když se na to dívám s odstupem času, je to komické,“ pousmál se zakladatel skoků do vody na kole Petr Lang.
Závod, který je velmi atraktivní jak pro diváky, tak pro samotné jezdce, bude letos opět v lomu na okraji Přímětic. A to i přes to, že se měl přesunout na bývalé koupaliště za městskými lázněmi.

„Vše bylo zařízené. Bývalý šéf víceúčelového zařízení byl projektu nakloněn, ale bohužel se vystřídalo vedení této organizace a celý projekt padl. Udělalo nám to čáru přes rozpočet,“ rozhořčeně podotkl hlavní organizátor závodu Lang.

Samotní závodníci o nic nepřijdou. Závody se pojedou na známém místě. Jen diváci budou ochuzení o program, který pro ně byl připraven.
„Původně tam mělo být několik atrakcí pro diváky jako například noční finále. V něm by jezdci skákali za umělého osvětlení, což by dodalo závodu na atraktivitě. To se bohužel na Kaolince uspořádat nedá,“ vysvětlil Lang.

Do Přímětic by se nakonec mělo sjet okolo dvacítky jezdců. A budou to nejen bikeři ze Znojma, ale i okolních měst. Asi největším lákadlem pak bude start brněnského týmu TBB Bike.

I přesto, že se závodu zúčastní vesměs jezdci, kteří se skokům na kolech věnují, do klání se mohou přihlásit i příchozí. „Budeme mít k dispozici několik kol navíc, takže, pokud si chce někdo zkusit skoky do vody, rádi ho uvítáme. Měl by mít minimálně přilbu a umět jezdit na kole,“ nechyběl hlavnímu iniciátorovi Zrakvise 2008 humor.

Závody začínají v sobotu dopoledne a to volnými tréninky, po kterých bude následovat kvalifikace. Samotný závod, ve kterém by měl každý jezdec předvést svůj um ve třech skocích, začne zhruba ve čtrnáct hodin.