Dlouho očekávaná hra od společnosti Bethesda je tady. Starfield si hraje s myšlenkou kolonizace vesmíru ve 24. století. Země se stala neobyvatelnou a lidstvo našlo útočiště na jiných planetách, nad nimiž pak získaly kontrolu různé frakce, které spolu často soupeří. Obyčejní lidé se mezitím pouze snaží pracovat a přežít. Hráčem vytvořená postava se pak souhrou okolností vydává na cestu objevitele a spasitele světa.

Star Wars Jedi: Survivor by i letos chtěl usilovat o prestižní ocenění
Star Wars Jedi: Survivor využil Sílu. Hráči podlehnou kouzlu předaleké galaxie

Ačkoliv je vyprávění příběhu na začátku spíš vlažné, dalším postupem, zahrnujícím plnění mnoha misí, předvede své scenáristické kvality a nezapomene vytáhnout z rukávu dechberoucí esa, která nelze kvůli vyzrazení zápletky upřesnit.

Starfield
• Vývojář: Bethesda Game Studios
• Vydavatel: Bethesda Softworks
• Dostupné na: PC, Xbox Series X|S
• Cena: od 1899 Kč

Zážitek velkou měrou ovlivňují dialogové možnosti upravující vztahy s organizacemi i jednotlivci a svoboda v jednání hráče, který může různé rozličné problémy a úkoly řešit násilím, ale i diplomatickou cestou.

Většinu lidí pravděpodobně nejvíc osloví průzkum vesmíru a jeho mnoha obývaných i pustých planet (dohromady je jich celá tisícovka). Cestovat lze při něm pěšky i ve vlastních vesmírných lodích, které je možné do detailů upravovat a vylepšovat.

Zdroj: Youtube

Při objevování pak lze narazit například na osadu připomínající vesmírné westernové městečko, kyberpunkovou metropoli plnou neonů a zločineckých organizací či třeba pustý kráter s vojenským stanovištěm. Tempo při tom udávají na jedné straně akční přestřelky, a na druhé zase zkoumání historie různých planet a postav, které na nich hráč potká.

Na planetách se nachází různorodá města.Na planetách se nachází různorodá města, fauna i flóraZdroj: se svolením Bethesda Softworks

Roztodivné světy zároveň nejsou příliš obrovské, a proto je Starfield vhodný i pro fanoušky videoher, kteří již nemají pro svůj koníček tolik volného času. Na hraní si někdy stačí vyhradit i třeba jen hodinu, během níž člověk často zvládne splnit misi či jednoduchý úkol, jaký si sám vytyčí.

Není perfektní, ale své publikum si získá

Hra ale není dokonalá. Grafické zpracování je na poměry vysokorozpočtové produkce zastaralé a hratelnost v jistých ohledech připomíná Fallout 4 – někdejší titul Bethesdy, jehož přijetí bylo ve své době poměrně diskutabilní. Objevování je pak oproti konkurenci vlastně omezené – novinku často srovnávají se hrou No Man’s Sky, která nabízí ještě daleko větší volnost a nesrovnatelně víc planet k průzkumu.

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom může být hrou desetiletí
Vytvořilo Nintendo hru roku? Nová Zelda je unikátní svou hravostí a kreativitou

I vzhledem k výše uvedenému se nejspíš nejedná o adepta na ocenění Hra roku. Fanoušky scifi (a hlavně pak snímků, jako je Star Trek či Marťan, nebo knižní série Vesmírná odysea) by ale Starfield povedenou kombinací průzkumu uvěřitelného světa, volnosti v rozhodnutích, akce a zajímavého vyprávění rozhodně mohl oslovit.