Agrodružstvo Jevišovice vyprodukuje ročně 20 milionů brojlerů. V ČR vlastní asi 10.000 hektarů půdy, asi 7000 hektarů obdělává na Ukrajině. Celkem zaměstnává 400 lidí. Stejný počet lidí plánuje firma zaměstnat v Rumunsku, kam přesune plánovanou výstavbu bioplynových stanic a sušírny ovoce a zeleniny.

Plán na vybudování farmy v Rumunsku firma zveřejnila poprvé letos na jaře. Nová farma by měla vzniknout v deltě Dunaje nedaleko města Brašče. Na 5000 hektarech půdy chce podnik pěstovat kukuřici, sóju a obilí. Veškerá produkce by měla směřovat do ČR. Firmu lákají východní země především díky levným vstupům. Pronájem půdy je tam levnější, stejně jako dostatek pracovních sil, výnosy z půdy naopak vyšší než u nás, dodal Rada.

Před dvěma lety otevřelo družstvo dceřinou farmu na Ukrajině. S polovičními náklady tam hospodaří na asi 7500 hektarech půdy. Kromě výhodných cen se pro tuto investici družstvo rozhodlo kvůli daňovým úlevám po dobu pěti let.

Agrodružstvo Jevišovice má roční obrat kolem dvou miliard korun. Kromě pěstování zemědělských plodin je také největším chovatelem kuřat v Česku. Ve Velkém Karlově na Znojemsku provozuje jedna z jeho dceřiných firem největší bioplynovou stanici ve střední a východní Evropě s ročním výkonem 2,7 megawatt. Do dvou let firma plánovala ve Velkém Karlově otevřít největší evropskou krokodýlí farmu s asi 700 plazy.

Celé prohlášení ředitele Agrodružstva naleznete zde.