Čerstvě nadojené mléko by si možná už v lednu mohli kupovat lidé na Znojemsku. Agrodružstvo Jevišovice má totiž na kraji zažádáno o dotaci na takzvané mlékomaty, které chce po regionu rozmístit.

Pokud kraj dotaci schválí, chtějí družstevníci rozmístit zařízení na čepování a prodej čerstvého mléka už v lednu.
„Uvidíme, jak naše žádost o dotaci dopadne. Chtěli bychom ale v prvních patnácti dnech v lednu automaty instalovat. Se dvěma až třemi počítáme ve Znojmě, s dalšími pak třeba v Moravském Krumlově, Jevišovicích i jinde. V tuto chvíli vybíráme místa, kam bychom automaty umístili,“ uvedl předseda Agrodružstva Jevišovice Bohumír Rada.

Ten chce na Znojemsko přijít ještě s další novinkou. „Souběžně s automaty na mléko chceme rozmístit i automaty na čerstvá chlazená kuřata. V supermarketech jsou nyní kolem čtyřiceti korun za kilogram, my je pravděpodobně budeme nabízet za pětatřicet korun. A zákazník v našich automatech bude mít jistotu původu a kvality koupených kuřat,“ dodal Rada.

Jeden a půl milionu

Nápad producentů mléka, jak bojovat s nízkými výkupními cenami, se zalíbil i krajským radním. Nechtějí totiž, aby jihomoravští zemědělci museli přistupovat k podobným protestům jako farmáři, kteří svými traktory zablokovali minulý týden příjezd do Mlékárny Olešnice na Blanensku.
„Pro příští rok jsme vytvořili nový dotační program na podporu pořizování mléčných automatů. Už to tedy není jen přání, které jsme dříve vyslovili,“ uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Podle něj vyčlenil kraj na podporu automatů pro rok 2010 půldruhého milionu korun. „Zájemci mohou dostat až sto tisíc korun. Připlatíme tak minimálně na patnáct automatů,“ uvedl Hašek.

Radní schválili také osmdesátitisícovou dotaci z Evropské unie pro majitele prvního automatu na Brněnsku. Chovatel Zdeněk Plocek ze Zálesné Zhoře ho nákladem 160 tisíc korun umístil v Rosicích. Po měsíci provozu je spokojený. Denně prodává průměrně sto dvacet litrů po patnácti korunách.

Na Znojemsku se kromě Agrodružstva Jevišovice nikdo další k podobnému kroku zatím nechystá. „O Jevišovicích vím. V tuto chvíli nevím ale o nikom dalším, kdo by o mlékomatech na Znojemsku uvažoval,“ potvrdila ředitelka znojemské Agrární Komory Yvonne Urbanová.

Podle zkušeností prvního provozovatele mlékomatu na jihu Moravy je to škoda. Ten už spřádá plány na nákup dalšího automatu.
„Pokud se ceny mléka do jara výrazně nezlepší, pořídím si druhý. Zřejmě jej postavíme v Zastávce u Brna,“ nastínil pravděpodobný vývoj Plocek.

Není řešení

Ne všichni zemědělci však vidí v mlékomatech spásu.
„Jejich nákup pomůže hlavně malým a středním zemědělcům. Pro velký podnik, jako jsme například my, to však není řešení. Prodávají se v nich jen stovky litrů mléka denně, ale my produkujeme deset tisíc litrů,“ upozornil například šéf zemědělského družstva Pooslaví Nová Ves Jan Maloch.