Starostu Vranova nad Dyjí situace netěší, vedení městyse příliš možností jak situaci změnit nemá.

„Hotel nefunguje už od počátku devadesátých let, kdy změnil majitele v privatizaci. V dezolátním stavu byl už za minulého režimu. Dnes je to zbor. Italové objekt koupili za tři miliony korun a chtěli by za něj sedmnáct osmnáct milionů korun. Za ty peníze je objekt neprodejný,“ uvedl první muž Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra s tím, že současné zákony vlastníka objektu neumožňují razantněji přivést třeba k tomu, aby ho alespoň opravil. „To už jsme zkoušeli. Stavební úřad je upozorňovat na špatný stav, ale nic zásadního se nestalo,“ dodal Vedra.

Střihači soutěžili v pátek v Dolních Dunajovicích na mistrovství České republiky v řezu vinné révy.
V mrazu zápolili o zlaté nůžky. O vítězi rozhodovala kvalita práce i čas

Podle ředitele Odboru řízení podnikatelských nemovitostí agentury CzechInvest Jiřího Bureše se problém využitelnosti brownfieldů týká téměř celé republiky. „Obecně se dá říci, že využitelnost brownfieldů stoupá s tím, jak stoupá jejich atraktivita na trhu nemovitostí. Investoři projevují logicky více zájmu o brownfieldy, které se nacházejí spíše v intravilánech velkých měst s dobrou dopravní dostupností, technickou infrastrukturou a minimálním rizikem ekologické zátěže,“ informoval Bureš. Jedná se o brownfieldy, kde zisk z budoucího využití dostatečně převyšuje náklady a rizika vyplývající z jejich regenerace.

Většina brownfieldů v národní databázi pochází z předchozí průmyslové činnosti. „Na jihu Moravy však zaznamenáváme zvýšený počet brownfieldů pocházejících ze zemědělské činnosti a také několik území bývalých vojenských areálů, případně kulturních památek. Ze strany investorů se v tomto případě jedná přesně o ten typ nemovitostí, jejichž regenerace není bez pomoci státu nebo dotačních prostředků z Evropské unie sama o sobě často rentabilní,“ doplnil Bureš.

V seznamu brownfieldů je také třeba bývalá rota pohraničníků v příhraniční vesnici Březí na Břeclavsku. Tam se však podařilo využití objektů a areálu představitelům obce zajistit. „Asi před třemi lety se z roty stal bytový dům s jedenácti byty především pro sociálně slabší obyvatele naší vesnice. Část ještě plánujeme letos nebo příští rok dostavět. Zvenku to nevypadá příliš pěkně, chybí tam opláštění, takže i to chceme změnit,“ řekl Deníku starosta Březí Petr Sýkora.

Podstatně větší jsou bývalá kasárna pohraničníků nedaleko cukrovaru v Hrušovanech nad Jevišovkou. Hranaté objekty z panelů také dlouho čekají na využití. „Tento areál s objekty se dlouhou dobu nabízel v různých aukcích k prodeji. Zatím neúspěšně. Řešení vidím formou nejvyšší nabídky serióznímu zájemci, který by nabídl smysluplné využití prázdných budov,“ naznačil realitní makléř Kamil Dřevojan.

Jak dodal, většina brownfieldů, pokud nejde jen o volné plochy a jsou na nich různé stavby a objekty, mají smutný osud. „Většina z nich je zanedbaná a odsouzená k demolici,“ dodal Dřevojan.

Šanci na přežití má naopak po více než pěti letech areál zkrachovalého velkovýrobce překližek, hodonínské Plomy. Před časem jej v elektronické aukci vydražil za téměř 132 milionů korun nový majitel. „Máme za sebou osobní seznamovací jednání, ale zatím nevím, co se bude v areálu dít. Dohodli jsme se na dalších pravidelných schůzkách,“ přiblížil nedávno první kontakt s dražitelem starosta Hodonína Milan Lúčka.

Město má totiž o část prostor zájem. „Do budoucna chceme získat některé pozemky pro potřeby sběrného dvora. Areál má totiž železniční vlečku,“ uvedl místostarosta a garant majetkového odboru Vítězslav Krabička.

O koupi místa o rozloze dvaatřiceti fotbalových hřišť se ucházelo více zájemců, ale podle informací Deníku ve finále dražby bojovaly dvě firmy. Významný věřitel Plomy a konečný vítěz dražby. Ten nabídl již zmíněných téměř 132 milionů korun. Vyvolávací cena byla 95,5 milionů korun a odhadní asi 180 milionů.

Co je brownfield?Pojem brownfield se poprvé objevil v sedmdesátých letech. V řadě zemí začal sloužit pro označení zchátralých, nevyužívaných a funkčně odumřelých budov a další objektů, s nimiž je obvykle spjata nějaká ekologická zátěž.
V Česku se slovo brownfields stalo frekventovanějším pojmem před několika lety. Ekonomická transformace totiž řadu průmyslových výrobních objektů odsoudila k zániku. Jejich uživatelé je opustili, ale budovy samozřejmě stojí dál a postupně chátrají. V poměrně masivním rozsahu postihl stejný osud i řadu zemědělských objektů.
Zdroj: Euro.cz

Ilustrační foto
Sloučí kotelny. Za vytápění ušetří přes milion, plánuje proto snížení cen tepla