Drůbež tedy nelze prodávat a odvážet do obchodů, řekl ředitel Krajské veterinární správy Jaroslav Salava. Podle veterinářů je v desetikilometrovém okolí ohnisek zhruba 150 000 kusů drůbeže.

Ochranné pásmo bude vytyčeno tři kilometry okolo ohniska

Dozorové pásmo bude mít deset kilometrů. Potvrzené úhyny na ptačí chřipku, konkrétně již potvrzený virus H5N8, jsou zatím z malochovů v Ivančicích a v Moravském Krumlově. V Ivančicích už byla zvířata utracena, ve čtvrtek udělají veterináři totéž za asistence hasičů v Krumlově.

"Ještě předtím ale musíme doručit rozhodnutí chovateli," vysvětlil Salava. Usmrcená zvířata skončí v kafilerii Agrisu Medlov.

Opatření v ochranném a dozorovém pásmu má trvat měsíc. Najdou-li se však v chovech další nakažená zvířata, budou se opatření automaticky prodlužovat. "Je pravděpodobné, že lidé teď budou všímavější, když najdou uhynulého ptáka," uvedl Salava.

Veterináři zřídili krizovou linku 720 995 213, kam lidé mohou nálezy hlásit

Kromě zvířat ve dvou zmíněných chovech uhynuly ještě volně žijící labutě na řece Jihlavě, která protéká Ivančicemi. Právě volně žijící ptáci přenesli nákazu na moravskokrumlovský chov Pavla Kocandy, míní chovatel.

Ptačí chřipka se v Česku objevila po deseti letech. Lidé nemusejí mít obavu, protože virus není přenosný na člověka.

Čtěte také: 

Ptačí chřipka: uhynulá zvířata hlaste, nákaza se může šířit i na jaře
Ptačí chřipka v Česku: Nákaza přiletěla s divokými kachnami
Ptačí chřipka zachvátila krůtí farmu na východě Anglie