Záměrem firmy ale není bezvýhradně nadšen starosta Hevlína Drahomír Nosek. „Pro obec je taková investice svým rozsahem významná. Problémem ale je znečišťování ovzduší. Na stávající továrně fungují odlučovače na škodliviny zhruba z padesáti procent a fabrika tak zamořuje ovzduší v obci. Podle vedení firmy by na stávající komíny měli dát nové odlučovače v příštím roce. Pokud by ale nefungovaly stoprocentně i na nové cihelně, tak ať tu nová továrna raději není,“ řekl Nosek.

V nové cihelně má vzniknout okolo padesáti nových pracovních míst. „To je poměrně významný počet, pro region to samozřejmě bude přínosné. Pokud bude zaměstnavatel pracovníky slušně platit a starat se o ně, jistě nebude mít problém je získat a udržet,“ řekl ředitel znojemského úřadu práce Emil Čopf.

Poslední údaj na Znojemsku hovoří o desetiprocentní nezaměstnanosti, v okolí Hrušovan nad Jevišovkou a Hevlína je ještě o dva procentní body vyšší. „Na celém Znojemsku je téměř šest tisíc lidí bez práce a necelých čtrnáct set volných míst,“ doplnil Čopf.

Poprvé ve své historii postaví firma výrobní podnik na zelené louce. Ten zvýší produkci hevlínské pobočky na dvou a půl násobek. „Jde o lokalitu s vysoce kvalitní hlínou, od které si v Heluzu slibujeme nejkvalitnější produkty na trhu. Nová investice bude zaměřena na výrobu tepelně–izolačních bloků,“ uvedl obchodní ředitel společnosti Heluz Jan Krampl.

„Naším cílem je oslovit vedle českých dodavatelů stavebních materiálů i sousední slovenský a rakouský trh,“ doplnil Krampl.

Společnost Heluz vyrábí a dodává komplexní sortiment pro hrubou stavbu, v Čechách má šest výrobních provozů ve třech lokalitách, a to v Dolním Bukovsku poblíž Českých Budějovic, v Hevlíně na Znojemsku a v Libochovicích. Celkem v nich pracuje tři sta dvacet zaměstnanců.