„Kdo by se chtěl věnovat výrobě piva profesně, měl by nejlépe vystudovat pražskou střední průmyslovou školu pivovarskou, obor kvasná technologie, pivo a slad a pak vysokou školu technologickou,“ říká manažer pivovaru Hostan ve Znojmě Karel Čaněk. manažer, podle staršího označení sládek, sice vysokou školu nemá, má však po létech praxe obrovské zkušenosti.

„Znojemský pivovar dříve vyráběl tři až čtyři druhy piva, dnes už jen jeden. Úměrně k tomu je výstav piva. Vloni jsme dělali pětadevadesát tisíc hektolitrů piva, letos už nebudeme dělat naše pivko sudové, jehož výroba se také přesunula do Brna,“ říká manažer pivovaru Karel Čaněk.

V roce 1995 ale objem vyrobeného piva ve Znojmě byl téměř dvojnásobný.

„Pivovar má v tomto roce výstav sto devadesát dva tisíce hektolitrů a sto deset zaměstnanců. Nastávají další problémy ze strany města a památkářů, kteří zakazují vjezd velkých a těžkých aut do centra města. Důsledkem je otevření distribučního skladu v městské části Znojmo – Oblekovice,“ píše se na internetových stránkách města.

Koncem června 2006 ukončil pivovar výrobu lahvového piva. To se dnes licenčně vyrábí v Brně. „Ve znojemském pivovaru dnes vyrábíme už jen sudové pivo Hostan a Hradní jedenáctku,“ upřesňuje Čaněk. Když se začalo lahvové pivo vyrábět v Brně, zlí jazykové, zvyklí na svoje lahváče tvrdili, že už to není Hostan. „Náš pivovar používá znojemskou vodu, která splňuje všechny požadavky, Brno pak vodu svoji. To společně s jinou technologií může nepatrně ovlivnit chuť piva,“ nastiňuje Čaněk. Chmel a slad ale používají při výrobě Hostanu totožný jak ve Znojmě, tak v Brně.

Zvyšuje se ale výroba limonád. „Heineken, pod který patříme, totiž koupil také krušovický pivovar a my budeme dodávat naše limonády i do hospod, kde točí Krušovice,“ vysvětlil Čaněk. Znojemský pivovar v loni vyrobil čtyřicet tisíc hektolitrů limonád, letos to má být až padesát tisíc hektolitrů.

Pivovar Hostan získává už dvanáct let pravidelná ocenění v soutěžích. „Letos už máme dva úspěchy. V únoru jsme získali za Hostan Hradní Zlatou pečeť a na Pivexu jsme získali třetí místo za Hostan Hradní,“ uzavírá Čaněk.