„Společnost Starobrno se ve znojemském pivovaru dlouhodobě potýká s celou řadou provozních a logistických problémů. Největším z nich je poloha přímo v historickém centru města v bezprostřední blízkosti památkově chráněných budov, jako je rotunda. To značně omezuje dopravní dostupnost,“ uvedla Kateřina Eliášová, mluvčí brněnského pivovaru.

Prozatím odmítla potvrdit jakýkoliv termín ukončení výroby piva ve Znojmě. „Úvahy o konci letošního roku, které se objevují, jsou pouhá spekulace. Žádný termín není stanoven. Značku Hostan budeme v každém případě nadále podporovat, uvědomujeme si její význam ve znojemském a celém jihomoravském regionu,“ konstatovala mluvčí.

Bez překvapení sleduje vývoj kolem pivovaru znojemský starosta Petr Nezveda. „O ukončení provozu se mluví dlouho, žádný konkrétní termín nepadl. Abych měl nejnovější informace, sjednal jsem si na čtvrtek schůzku s představitelem pivovaru,“ řekl starosta.
Uzavření pivovaru označil za určitou ztrátu pro město. „Záleží ovšem na dalším využití areálu. Pokud by se našla vhodná náplň pro toto místo, zase taková ztráta, pokud jde například o pracovní místa, by to být nemusela. Je zřejmé, že nové využití by nemělo být výrobní. O možnostech a podrobnostech budeme jednat. Záleží na tom, jaké plány Starobrno má,“ dodal starosta.

Záměry, jak do budoucna se znojemským pivovarem naloží, zatím vlastník zvažuje. „Zabýváme se jimi dlouhodobě, v nadcházejících měsících se tomu opět budeme věnovat. Partnerem pro nás je radnice, která má své plány na podporu turistického ruchu v této části města. Konkrétní variantu dalšího postupu jsme ale ještě nevybrali,“ podotkla Eliášová.

Potvrzení plánů na ukončení výroby ve znojemském pivovaru neovlivní, podle předsedy kulturní komise rady města Zdeňka Čižmáře, plány na rekonstrukci hradu. „Vnitřek hradu je v takovém stavu, že ke generální rekonstrukci musíme přikročit v každém případě. První přijdou na řadu střechy, přípravné práce postupují podle plánů,“ uvedl Čižmář.

Představy města a případné další záměry majitele s pivovarem se mohou podle jeho mínění doplňovat. „Samozřejmě záleží na tom, s čím pivovar přijde. Na hradě ale chceme především zachovat a rozšířit expoziční prostory a případně doplnit využití pro kongresy,“ sdělil Čižmář.

V pivovaru se podle jeho slov nabízí jak možnosti na další využití pivovarských technologií, tak na přestavbu části areálu pro účely ubytování a restaurace. „Rádi bychom také diskutovali o možnosti najít vhodné místo pro interaktivní expozici o rotundě. Vše bude ale věcí dalších jednání,“ shrnul Čižmář.