Absolvovat semináře znojemské agrární komory, posléze získat evropský certifikát ISO a díky němu mít snadnější přístup k zahraničním zakázkám. Takový je řetězec, jehož začátek nabízí firmám ze Znojemska místní agrární komora.

Ta jako první ze všech agrárních komor v republice získala podporu pro vzdělávací projekt z peněz Evropské unie. Dvouletou práci, do níž se zapojilo pětadvacet zemědělských firem, zakončí v březnu. Ještě před tím ji představí na znojemském stánku při letošním Regiontouru.

„Chtěli jsme udělat něco víc pro své členy, proto jsme sledovali výzvy evropského sociálního fondu. Našli jsme jednu, která nám vyhovovala, protože příjemcem podpory mohly být i komory,“ řekla ředitelka znojemské agrární komory Yvonne Urbanová. Obsah projektu zaměřila komora na evropské normy ISO v oblasti bezpečnosti práce, ekologie a kontroly jakosti. Z evropského fondu získala přes dva miliony korun.

„Družstva, která budou mít zájem, se mohou připravit na oficiální certifikaci. Když se firma může certifikátem prokázat, je to pro její partnery garance určité úrovně,“ dodala ředitelka.

ISO není formalita


Zástupci znojemských firem na základě zkušeností z obchodních jednání potvrzují, že certifikát ISO není pouhá formalita. „Zejména pro zahraniční partnery je certifikát řízení jakosti zárukou kvality a věrohodnosti. Někteří partneři jej přímo vyžadují,“ řekl jednatel spediční firmy Mespedo Petr Iša. Společnost proto využila projektu a na zavedení ISO se připravuje.

Do programu znojemské agrární komory se přihlásilo pětadvacet firem a družstev. Většina zatím sbírá na pravidelných měsíčních seminářích poznatky. „Zavádět postupy a způsoby řízení podle norem se rozhodlo pět společností. Záleží na nich, zda po skončení projektu budou chtít žádat o certifikaci,“ podotkla Urbanová. Závěrečné vyhodnocení projektu komoru ještě čeká, další výzvy evropských fondů bude ředitelka sledovat.

„Seznámili jsme se s nároky plynoucími z norem a postupně je zavádíme. Certifikace je administrativně náročná, proto o ní zatím neuvažujeme,“ hodnotil předseda hodonického družstva František Kovář.

Vyhoví předpisům


Za užitečnou považuje účast v projektu i jednatel Statku Břežany Milan Ptáček. „Máme jistotu, že vyhovíme všem předpisům a normám. Uvažujeme i o tom, že se přihlásíme k certifikaci,“ řekl.