„Elektrárnu nyní zpustíme do zkušebního provozu, na plný výkon bychom ji chtěli zapojit do sítě někdy na přelomu roku. Předpokládám, že v lednu,“ řekl těsně před přestřižením pásky předseda představenstva společnosti Energy 21 Tomáš Buzrla.

Nynější solární elektrárna v Jaroslavicích je se svým výkonem 900 kW nyní největší svého druhu ve střední Evropě. Společnost Energy 21 chce ale v dohledné době zprovoznit ještě další dvě, a to ve Vojkovicích a Hrádku. Právě elektrárna v Hrádku na Znojemsku by měla dosáhnout ještě o sto kilowat vyššího výkonu. Dokončena by měla být v příštím roce.

„Domníváme se, že otevření hranic po vstupu země do schengenského prostoru a třeba právě největší solární elektrárna ve střední Evropě pomohou zvýšit cestovní ruch v naší obci a pomoci tak místním podnikatelům. Firma Energy 21 bude odvádět za pronájem obecního pozemku pod elektrárnou čtyřicet tisíc korun ročně do obecní pokladny. Domlouváme se rovněž na sponzorování kulturně společenských akcí a sportovního klubu,“ řekl starosta obce Petr Zálešák.