S obavami vyhlíželi vinaři i ovocnáři na Znojemsku příchod jara. Rekordní lednové mrazy totiž řádily jak ve vinicích, tak i v sadech s broskvoněmi či meruňkami. Podle rozkvetlých stromů a keřů pěstitelé až nyní zjišťují, jak moc se vlastně letošní zima podepsala na jejich porostech.

A ve většině případů mají jasno: někde ji přečkali zcela beze škod, v jiných podnicích však hlásí až třetinové ztráty.

„Pomrzlo nám asi třicet procent úrody na dvě stě čtyřiašedesáti hektarech vlastních mladých vinic. Je však zatím zcela předčasné odhadovat, jak se to promítne v celkové úrodě. Kdyby nás už nic dalšího nepotkalo, bude úroda dobrá. Mohou však přijít nemoci, či jiné problémy,“ řekl ředitel vinařské firmy Vinice Hnanice Evžen Kašpárek. Firma je jednou z nejmladších a rozlohou vinohradů největších vinařství na Znojemsku.

Po prvních jarních kontrolách vinohradů si oddechli vinaři z Lechovic. „Určité ztráty mít budeme, ale zatím to vypadá lépe, než jsme se obávali. Réva ještě nakvétá, proto budeme přesněji znát rozsah poškození do dvou týdnů,“ řekl vinohradník Vinných sklepů Lechovice Roman Staněk. Vážnější škody utrpěly vinice v regionu naposledy před čtyřmi lety. „Tehdy pomrzlo asi čtyřicet procent keřů, další zimy byly spíš mírnější,“ připomněl Staněk. Letošní škody způsobené mrazem budou jen sezonní. „Mráz nebyl tak silný, aby poškodil i dřevo, poškození tedy ovlivní jen letošní úrodu,“ dodal vinohradník.

Prakticky všichni vinaři se shodují na tom, že vinice, díky mrazu, nějaké následky mít budou.

„Na keřích zatím není úplně poznat, jestli raší z oček nebo zpod oček. V druhém případě nevyrostou hrozny. Proto zatím nemáme přesné informace od našich dodavatelů,“ řekl ředitel šatovského Znovínu Pavel Vajčner. Vlastní vinice firmy přestály zimu téměř bez úhony.

Mrazy postihly i některé vinice společnosti Lahofer. „Podle zpráv, které mám od našeho vinohradníka, jsou vinice ve dvou polohách v pořádku a na třetí poškodil mráz asi třicet procent, “ uvedl ředitel Stanislav Lancouch s tím, že přesný rozsah škod vinohradníci potvrdí do tří týdnů, až réva naraší. „Za posledních pět nebo šest let to pro nás jsou největší škody po zimě. Je ale zatím zcela předčasné odhadovat, jak se promítnou v celkové úrodě, “ upozornil Lancouch.

Až třicet procent úrody poškodil mráz vrbovecké Vinařství Waldberg. „Vinohrady jsou chycené mrazem především v dolinách, ty na kopcích budou v pořádku. Podle odhadu je to dvacet až třicet procent, které letošní úrodu ovlivní. Ještě však některé odrůdy, například ryňák, raší později,“ popsal vinař Karel Blahůšek.

Oddechl si František Popp z EKO Hnízdo. „Tratě máme celkem dobré, horší je to tam, kde jsou vinice v dolinách. Nyní je krásně viditelné, jak jsou spodky přimrzlé. Předpokládám, že škoda nebude vyšší než dvacet procent. To, co nepomrzlo, mohou však zase ovlivnit začínající houbové choroby,“ uvedl Popp.

Tuhou zimu pocítili i sadaři. „Asi do jednoho metru poškodil mráz květy broskvoní. V korunách je násada už dobrá. Jabloně a višně právě kvetou. Řekl bych, že u některých odrůd lehce nadprůměrně. Nijak zásadně se na nich mrazy neprojevily. Meruňky odkvetly dobře, spíše budeme na některých dělat probírky. Pokud tedy všechno dobře dopadne, tak počítáme s průměrným až lehce nadprůměrným rokem,“ řekl vedoucí sadů a vinic Pomona Těšetice Karel Bobek.

Až podprůměrnou úrodu meruněk hlásí firma Ökofruit International. „Díky mrazu jsme přišli až o padesát procent meruněk. U ostatních ovocných stromů předpokládáme, že úroda bude průměrná,“ uvedl sadař Tomáš Lenocha.

SYLVA PAVLAČKOVÁ
MARTIN MOŠTĚK