Největší zemědělský podnik na Znojemsku, Agrodružstvo Jevišovice, hodlá skončit s rozvojem v regionu a své aktivity zamýšlí přenést do zahraničí. Podrobnosti chce šéf družstva oznámit na konci měsíce. Kritikové provozů družstva zůstávají skeptičtí.

„V České republice nebudeme rozvíjet svou činnost, budu se orientovat na zahraničí. Víc nyní neřeknu, obsáhlý materiál dostanete koncem listopadu,“ řekl předseda Agrodružstva Bohumír Rada.

Jako první o jeho záměrech informovala jihomoravská Mladá fronta Dnes. Družstvo pravděpodobně neobnoví provoz požárem zničené sušárny v Citonicích a stáhne záměry postavit dvě bioplynové stanice. Nejasná zůstává i budoucnost budované krokodýlí farmy ve Velkém Karlově.

Většina zmíněných staveb vyvolává kritiku místních obyvatel a občanských sdružení. Právě vytrvalý odpor části veřejnosti či samospráv označil Rada za důvod k ukončení rozvoje podniku v České republice. „Je to velké překvapení a zcela nová informace. Co nejdříve o tom chci s předsedou jednat,“ řekl starosta Jevišovic Oldřich Kukla.

Potvrdil, že město se postavilo proti záměru postavit v Jevišovicích bioplynovou stanici. „Nedoporučili jsme ji, protože město je již dost zatíženo pachovými emisemi. Nejsme proti z principu, ale všechno musí mít svůj řád. Musíme myslet na kvalitu zdejšího prostředí,“ dodal starosta.

Ekonomický význam podniku, který je významným zaměstnavatelem pro lidi z města a okolí musí být podle něj v rovnováze s dalšími oblastmi života.

„Chápu, že zemědělská výroba s sebou nese zápach. Jde nám o to, aby ho nebylo tolik, že by se lidé Jevišovicím vyhýbali,“ dodal starosta.

Podobně argumentoval Bohumil Nejezchleb, jednatel občanského sdružení ve Velkém Karlově. „Nechci nikomu bránit v podnikání. Musí ovšem platit jasná pravidla,“ řekl Nejezchleb. Poukázal přitom na několik správních řízení, které kvůli provozům Agrodružstva v obci vedou úřady.

„Kvůli bioplynové stanici jsme v létě ani nemohli otevřít okna. Byl bych rád, kdyby se to změnilo. Moc tomu nevěřím,“ konstatoval Nejezchleb. Radovo oznámení považuje za formu nátlaku na sebe a sdružení.

Zástupci agrární komory ani úřadu práce neočekávají dramatický dopad chystané změny strategie zemědělského podniku. „To, co už vybudovali, nezavřou. Mají smlouvy, splácí úvěry. Působí na Ukrajině, teď se chystají do Rumunska. Proto se chtějí asi více rozvíjet tam,“ řekl předseda znojemské agrární komory Jiří Holík.

Úřad práce nemá žádné zprávy o případném propouštění. „Změny mohou mít různé podoby. Nepředpokládám, že by se významně projevily na zaměstnanosti,“ řekla vedoucí oddělení trhu práce znojemského pracovního úřadu Blanka Herkusová.