Developeři, kteří by měli o využití posledních dostupných pozemků v širším centru Znojma zájem, musí respektovat pravidla nařizující, jaké typy domů mohou v místě vyrůst. „Plán předpokládá vznik 266 bytů ve čtrnácti domech, součástí koncepce je i kvalitní zeleň a místa pro setkávání, odpočinek a sport,“ vypočítala mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Lidé ve Znojmě příležitosti k bydlení hledají. „Chtěl jsem se do Znojma přistěhovat s rodinou. Dal bych přednost stavbě rodinného domu, nakonec jsme našli opravený byt, protože parcely zrovna nebyly k mání,“ řekl Jan Veselý, který se do města přistěhoval nedávno.

Podle některých zastupitelů už ale plán určující pravidla výstavby vyžaduje revizi. „Poptávka po bydlení se během let mění, proto by měl plán projít ověřením. Roste totiž zájmem spíše o individuální bydlení,“ uvažoval nedávno zastupitel Jiří Kacetl.

Představitelé města sami připustili, že na změny může dojít. „Musíme udělat ještě tento pokus najít kupce. Pokud by nebyl úspěšný, můžeme vést širší diskusi o tom, jak případně záměry s lokalitou měnit,“ podotkl starosta Grois. Možnost přezkoumání naznačil nedávno i místostarosta Jakub Malačka, který má na starosti záležitosti územního plánování.

Stavební ruch u Vídeňské ulice v každém případě začne zřejmě již před letošním létem. Po sérii odkladů se totiž do díla zamýšlí dát společnost Lidl. „Na naši prodejnu již máme stavební povolení, nyní čekáme na vyřízení dalších nutných povolení. Stavět chceme začít v červnu a prodejnu otevřít do konce roku,“ sdělila mluvčí řetězce Zuzana Holá. Jako první zřejmě začnou práce na napojení lokality k Vídeňské ulici.