Dvě sedmičky v datu měly přinést štěstí při křtu hydrobusu Dyje na vranovské přehradě. Namísto rozbíjení lahve šampaňského však bude v týž den benefice za obnovení tradiční lodní dopravy na Vranovsku. Není totiž co křtít. Parník, který před měsícem zapálil neznámý žhář, požár zcela zničil a vrak lodi je již ve šrotu.

Za organizací benefiční akce a také za založením veřejné sbírky na podporu obnovení dopravy po parníku Dyje stojí  podnikatel Roman Ministr. „Majitele zničené lodi Martina Balíka dlouho znám. Je mi strašně líto toho, co se stalo s jeho lodí. Přesně na sobotu byl naplánovaný její křest. Dohodli jsme se, že termín nebudeme rušit. Jen namísto křtu bude benefice," uvedl Ministr.

Každý, kdo má zájem pomoci s realizací projektu obnovení tradiční lodní dopravy, může přijít v sobotu do místa kotviště dnes již neexistujícího hydrobusu u hráze vranovské přehrady. „Začínáme ve dvě hodiny odpoledne. Zájemci se dozví informace o osudu žhářem zničené lodi i možnostech, jak pomoci. Uvidí i fotografie opravené a na přepravu pasažérů připravené Dyje i snímek jejího shořelého vraku," dodal Ministr.

Odhodlaný provozovat lodní dopravu je stále podnikatel Martin Balík. „Už delší dobu jsme měli plány na zprovoznění další lodi. Myslím si, že ještě letos by ve vlnách vranovské přehrady mohl plout nástupce zničené Dyje," řekl Znojemskému deníku Balík.

Majitel lodi, která vzplála před měsícem, je přesvědčený, že šlo o úmyslný čin. „Tvrdím to od začátku. Nyní jsem navíc přesvědčený, že se na zničení mé lodi podílela organizovaná skupina. Domnívám se, že šlo o čtyři lidi. Dva, kteří vše naplánovali a další dva, kteří vše provedli," míní Balík.

Dodal, že viděl důležitý videozáznam z kamery Povodí Moravy. „Je na něm patrné, jak přesně v 01.39 hodin v noci moje loď jakoby exploduje. Byl to velký záblesk a požár. Myslím, že loď zapálili na dálku na třech místech najednou," sdělil podnikatel.

Od policie ale žádné nové informace o průběhu vyšetřování nemá. „Uvidíme, kdy se něco nového dozvím. Každopádně věřím, že je jen otázkou času, kdy se vše otočí proti organizátorům takové hrozné akce," dodal Balík.

Policie zatím nechce sdělit bližší podrobnosti k případu.  „Na vyšetřování případu policie intenzivně pracuje," konstatoval stroze policejní mluvčí Bohumil Malášek.
Policie tedy zřejmě zatím stále analyzuje i vzorky odebrané pro odbornou expertizu z vraku shořelé lodi. Kriminalisté mají podle Balíka k dispozici i kamerový záznam, o kterém podnikatel hovořil.

Loď  Dyje shořela v noci sedmého června. Na hladinu se dostala až v dubnu loňského roku poté, kdy měsíce stála na parkovišti v Lesné. Po získání všech potřebných dokladů měla Dyje letos začít vozit turisty. Lidé, kteří  chtějí podpořit obnovu Dyje, se mohou informovat na webu www.navratdyje.cz. Číslo sbírkového účtu je 2100268871/2010.